Wpis z mikrobloga

Symbol Września '39.

Obraz ten rzekomo ma przedstawiać niemieckich żołnierzy przekraczających granicę polsko-niemiecką 1 września. Prawda jest jednak zupełnie inna. Zdjęcie bowiem zostało wykonane dopiero 14 września na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk w Kolibkach. Jego autorem jest Hans Sonnke, znany przedwojenny gdański fotograf, którego prace opatrzone logiem "Foto-Sonnke" do dziś stanowią niezwykle ważne źródło wiedzy o architekturze i życiu Wolnego Miasta.

Niemiecka propaganda najczęściej tytułowała owe zdjęcie jako „Niemieccy żołnierze demontują polski szlaban graniczny”. Tak też jego nazwa była powielana przez wielu historyków. W rzeczywistości istnieje kilka czynników, które przeczą takiemu nazewnictwu. Przede wszystkim wydarzenie nie miało miejsca pierwszego dnia wojny, lecz dopiero 14 września. Po drugie, była to granica między Polską a Wolnym Miastem Gdańsk, a po trzecie, na zdjęciu nie znajdują się żołnierze niemieckiego Wehrmachtu. Osobami w kadrze są gdańscy policjanci, o czym mogą świadczyć herby miasta na hełmach, jakie są widoczne na innym ujęciu z tego wydarzenia.

Porównanie innych zdjęć towarzyszących temu wydarzeniu, a także kroniki filmowej, ukazało, że całe wydarzenie było inscenizowane (na dachu budynku sfilmowanego przez niemiecką ekipę widać żołnierza zdejmującego godło, które na zdjęciu znajduje się już na szlabanie). Choć obraz został zdemaskowany jako inscenizacja, to nadal jednak pozostaje jednym z najważniejszych symboli Września '39. źródło

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #2wojnaswiatowa #polska #fotografia
siwymaka - Symbol Września '39.



Obraz ten rzekomo ma przedstawiać niemieckich żołn...

źródło: comment_K0cpkzuD4gAnjk4XY1x4uv5qFF4bnA9H.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@siwymaka: to że było robione później niż 1.09 to wiedziałem, ale resztę historii słyszę pierwszy raz. Jeśli to naprawdę jest prawdziwe to niemiecka propaganda przetrwała swojego twórcę :)
  • Odpowiedz
@maciekawski: Jakiś czas temu było głośno o tej fotografii, było sporo artykułów na ten temat, było tu nawet o tym znalezisko. Akurat dzisiaj jest chyba odpowiedni moment aby przypomnieć historię tego zdjęcia.
  • Odpowiedz
@siwymaka: Czasem niesamowite jak wiele miejsc nosi historię, której ludzie nie znają. Ja np. codziennie do pracy przejeżdżam z Gdyni do Sopotu, znam historię tego miejsca, ale jak wiele jest miejsc, gdzie wydarzenia jak to nie są powszechnie znane.
  • Odpowiedz
@siwymaka: podobnie było w mojej okolicy. Jest fort z '39 który nigdy nie walczył bo nie był dokończony. Niemcy go wysadzili dopiero po kampanii wrześniowej i nakręcili niby "live" relacje - kronikę filmową z frontu.
  • Odpowiedz
@ksaler: @maciekawski: to że jest to inscenizacja zorientowałem się po tym ze orzeł wbrew pozorom nie jest umieszczony na szlabanie tylko trzymany w ręce a szlaban jest złamany i oni go nie wyłamują tylko podtrzymują a prawa część leży bezwładnie na ziemi
  • Odpowiedz