Wpis z mikrobloga

Czeka mnie badanie pod znieczuleniem ogólnym (kolonoskopia), pierwszy raz w życiu. Chciałem sobie o tym trochę poczytać i trafiłem na artykuł pod tytułem:

Znieczulenie przeżyje większość pacjentów


http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1635879,1,znieczulenie-przezyje-wiekszosc-pacjentow,index.html

Nie ma to jak optymistyczne przedstawienie sprawy :)

Może ktoś z Was to przechodził? Jakieś straszne wspomnienia? Czego się spodziewać po wybudzeniu? Jakie macie patenty na wypicie Fortransu? Kupiłem wody smakowe cytrynowe, podobno to pomaga.

#zdrowie #lekarz #kolonoskopia #medycyna
  • 15
  • Odpowiedz
Kolonoskopia pod znieczuleniem? Jesteś małą dziewczynką? : )


@unknown_stranger: Nie. Po prostu korzystam z dorobku cywilizacji i chcę sobie oszczędzić nieprzyjemności.

Nie zdziw się, jeśli po przebudzeniu zwymiotujesz.


@anna-zaborowska-73: Będzie czym? Bo jelita z założenia mają być puste.
  • Odpowiedz
@splasz: Tym żółtym megakwaśnym czymś, co masz na stałe gdzieś w bebechach. Aha. Możliwe, że przez jakiś czas będziesz przytomny, ale nie będziesz kontaktował za bardzo, plótł od rzeczy i pytał ludzi, jaki dziś dzień.
  • Odpowiedz
@splasz: Jesteś po prostu zbyt delikatny i bojaźliwy, dorobek cywilizacji nie ma tu nic do rzeczy. Miałem to badanie bez znieczulenia i jakoś nie płakałem + kilka gastroskopii również bez znieczulenia.

Wiedz, że narkoza może wywołać znacznie bardziej nieprzyjemne skutki niż samobadanie z arytmią i zatrzymaniem krążenia włącznie. Lepiej dobrze się nad tym zastanów.
  • Odpowiedz
@anna-zaborowska-73: A po jakim czasie od końca badania zwykle jest się w stanie opuścić przychodnię? Bo nie wiem na którą godzinę ma przyjść osoba towarzysząca :)

@splasz: Jesteś po prostu zbyt delikatny i bojaźliwy, dorobek cywilizacji nie ma tu nic do rzeczy. Miałem to badanie bez znieczulenia i jakoś nie płakałem + kilka gastroskopii również bez znieczulenia.


@unknown_stranger: Spotkałem się z kilkoma opiniami, że ludzie nie byli w stanie
  • Odpowiedz
@splasz:

miałem narkozę 3 razy w życiu (ale nie pytaj mnie o środek, bo we wszystkich przypadkach miałem mniej niż 12 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°)), za każdym razem to samo. Czyli zjazd i "natychmiastowe" przebudzenie. Pacjenci generalnie zachowują się różnie: śpiewają, plotą głupoty, wychwalają urodę pielęgniarek lub odlot itp., ale niczego się później nie pamięta.

Niektórzy po zabiegu mogą rzygać itp., to się czasem zdarza, chociaż
  • Odpowiedz
@Elektryczny_skrzyplocz: Chyba jednak nieco więcej niż Ci się wydaje.

Deutsches Ärzteblatt, the German Medical Association’s official international science journal, shows that after decades of decline, the worldwide death rate during full anesthesia is back on the rise, to about seven patients in every million. And the number of deaths within a year after a general anesthesia is frighteningly high: one in 20. In the over-65 age group, it’s one in 10.
  • Odpowiedz
@unknown_stranger: Ależ zgadłem niemal perfekcyjnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) 1 na milion i 7 na milion to ten sam rząd.

Dlaczego śmiertelność jest tak duża po roku? A komu wykonuje się operacje w znieczuleniu ogólnym? Głównie starszym ludziom- nowotwory, wymiany stawów, pęcherzyki żółciowe itp. itd.. Generalnie pacjent w wieku <60 lat to rzadkość.

“The rise in deaths from anesthesia–related causes is not because of a decrease in
  • Odpowiedz
@bialepaski: W przypadku kolonoskopii można stosować znieczulenie ogólne, ale w lżejszej wersji, bez intubacji. Ale podczas badania się śpi, to nie jest to samo co "głupi jaś".

A co do Fortransu - badanie mam ok. 15:00. Wg większości "poradników" powinienem go wypić dzień wcześniej w ciągu dnia. Ale trafiłem na taki artykuł:

http://www.mp.pl/gastrologia/przypadki/show.html?id=92478

I wychodzi na to, że całość powinienem wypić w dniu badania. Co o tym sądzicie?
  • Odpowiedz
@bialepaski: Ze mnie żaden medyk ani lekarz, tylko piszę swoje doświadczenia :) Gdy się rejestrowałem to podkreślałem, że to ma być badanie w znieczuleniu ogólnym czy tam w uśpieniu. Na czym to będzie dokładnie polegało to się okaże, ale mam nadzieję, że samego badania nie będę pamiętał.
  • Odpowiedz