Wpis z mikrobloga

#dziendobry #neuropa

Mam do Was trzy krótkie pytania. Mogą być nawet odpowiedzi tak/nie, choć oczywiście chętnie przeczytam, dlaczego akurat tak/nie :) Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1. Czy odczuwasz głębszą więź z ludźmi Twojej narodowości, niż z ludźmi narodowości pozostałych?

2. Czy uważasz, że ewentualna wyższa dbałość o dobro członków Twojego narodu w porównaniu do dbałości o dobro innych ludzi mogłaby mieć jakiekolwiek uzasadnienie moralne (cokolwiek rozumiecie przez "moralność")?

3. Czy uważasz, że ewentualna wyższa dbałość o dobro członków Twojego narodu w porównaniu do dbałości o dobro innych ludzi mogłaby mieć jakiekolwiek uzasadnienie pragmatyczne?
  • 12
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: 1. Nie, całe życie żyje z ludzimi o rożnych narodowościach i wiem, że nie w tym rzecz. Ważne jest to jakim ktoś jest człowiekiem. Może być Polak zło aka #4konserwy, a może być dobro aka #neuropa xD

2. Nie, ludzie to ludzie, narodowość to wymysł człowieka.

3. Nope
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: Dzień dobry!

1. Tak, mamy podobne podłoże kulturalne więc siłą rzeczy rozumiemy więcej w ten sam sposób.

2. Rząd naszego kraju powinien o nas dbać bardziej niż o inne narodowości, Europarlament już nie

3. Jasne, w obecnej sytuacji było by miło gdyby Rosja nie mogła nas pożreć. Pomoc mile widziana.
  • Odpowiedz
@fredo: Wiem, że temat jest na długie dyskusje, ale byłbym wdzięczny za krótką odpowiedź na jeszcze dwa pytania.

Czy uznałbyś jeden rząd światowy za lepsze rozwiązanie, od obecnych państw narodowych?

Czy widziałbyś moze jakieś jeszcze inne, lepsze rozwiązania (państwa oparte na więzach kulturowych a la UE, anarchia, cokolwiek)?
  • Odpowiedz
1. Czy odczuwasz głębszą więź z ludźmi Twojej narodowości, niż z ludźmi narodowości pozostałych?


@GuyFawkes: nie, mam mnóstwo znajomych spoza naszego kraju, nie będących Polakami, a jeden z moich najbliższych swojego czasu przyjaciół, był obcokrajowcem.

2. Czy uważasz, że ewentualna wyższa dbałość o dobro członków Twojego narodu w porównaniu do dbałości o dobro innych ludzi mogłaby mieć jakiekolwiek uzasadnienie moralne (cokolwiek rozumiecie przez
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: generalnie wszystkie alternatywy, które dążą do zniesienia kapitalizmu są ok. Dla mnie to jest podstawowa kwestia - oparcie systemu ekonomicznego nie na dążeniu do zysku, tylko na tym, żeby zaspokoić bezpośrednio potrzeby danego społeczeństwa, co wymaga uspołecznienia środków produkcji i poddania ich demokratycznej kontroli. W jakiej formie miałoby to przebiegać - czy państw narodowych, jakichś lokalnych wspólnot, rządu światowego ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Sądząc po historii na pewno
  • Odpowiedz