Wpis z mikrobloga

Wszyscy, którzy kupują tanie klony #arduino na #aliexpress (ja dostałem wczoraj stąd) są tacy mądrzy i wiedzą o tym, że sterownik FT232 zawarty w instalce Arduino nie działa z tym chińskim czymś CH340?

A tylko ja musiałem się przez jakieś cyrylicznoczcionkowe forum przedzierać żeby dotrzeć do sterownika tego czegoś?
  • 19
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Analityk: Skoro sprzedają to jako "arduino", zakładam, że jest z oryginałem kompatybilne, chyba że napisano inaczej. Tu nie napisano, miałem więc chyba prawo oczekiwać, że zadziała bez dodatkowych instalacji. Spodobał mi się zestaw i cena, wiem, że Arduino nie jest konieczne do zabawy z Atmegami w C.
  • Odpowiedz
  • 0
@S0Cool: to się kupuje coś, gdzie jest napisane "w pełni zgodny z". Sam mam chińskiego klona i przez pierwsze 2h nie korzystałem z niczego innego niż oficjalna strona Arduino. Od sterowników, przez IDE, po dziesiątki przykładów
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@RRybak: To był mój pierwszy zakup na ali. Następnym razem będę wiedział :-). Po instalacji właściwego sterownika działa wszystko, więc zakup generalnie udany.
  • Odpowiedz
  • 0
@S0Cool: Do mnie paczka jeszcze nie dotarła, zamówiłem dokładnie to samo. Mógłbyś podesłać ten sterownik? Byłbym wdzięczny. :)

  • Odpowiedz
@Cooff: @Kypy: Podrzucę tutaj po południu linka dokładnie do strony, z której ściągałem i działa. W razie czego zawsze możecie poszukać u wujka Google "CH340 drivers". Wygląda, że po instalacji sterowników wszystko działa bez problemu. To znaczy z Arduino IDE każdy program ładuje się i działa poprawnie. Oczywiście w jeden wieczór nie zdążyłem sprawdzić każdego pinu i każdej funkcji, ale ATMega wygląda na oryginalną, więc powinno już hulać wszystko.
  • Odpowiedz
@Kypy: http://arduino.cc/en/Guide/HomePage

W skrócie (zakładam że masz Windows):

- instalujesz najnowszą wersję Arduino

- podpinasz na USB swoją płytkę

- system nie ładuje sterowników, wybierasz z foldera C:\Program Files\Arduino\drivers lub te chińskie dla CH340

- sprawdzasz w Menedżerze urządzeń, czy pojawiło się nowe urządzenie bez ikonki ostrzeżenia i jaki ma numer portu COM

- odpalasz Arduino IDE, ustawiasz w nim numer portu COM (jeśli sam nie ustawił się poprawnie) i rodzaj
  • Odpowiedz
@Cooff: @Kypy:

Driver wziąłem stąd.

Kto nie czai cyrylicy, niech poszuka na stronie "CH341SER.ZIP (128 Kb)".

Ale pewnie jest też w wielu innych miejscach. Po rozpakowaniu nie uruchamiamy niczego, tylko podpinamy Arduino i wskazujemy sterownik w folderze DRIVER.
  • Odpowiedz