Wpis z mikrobloga

Curry, kocham curry. Dodaję nawet dodatkowo gdy mam rosół na talerzu :)

Tutaj za to cycuchy w curry :)

> Kariera curry zaczęła się 4 tys. lat temu i mimo upływu czasu niezmiennie trwa nadal. Swą popularność curry zawdzięcza nie tylko bogatemu intensywnemu smakowi, który doskonale współgra z drobiem, rybami, ryżem czy warzywami. Curry uważana jest za jedną z najzdrowszych przypraw świata. Pomaga w walce z nowotworami, przyspiesza metabolizm, wspomaga procesy trawienne, chroni serce…

> Lecznicze właściwości tej orientalnej przyprawy wynikają z wyjątkowej kompozycji przypraw wchodzących w jej skład. Co prawda, zależy on od kraju i regionu, z którego pochodzi dany rodzaj curry, niemniej podstawę stanowią zwykle: kurkuma, czarny pieprz, chilli, cynamon, imbir, kumin, kolendra, kardamon i anyż. Źródło tekstu

Skład curry, które dodaje do jedzenia. Kupiłam je w Magnolii we Wrocławiu w sklepie gdzie można kupić przyprawy całego świata. MIDA'S CURRY POWDER HOT

1. Kurkuma

Podstawowym składnikiem curry jest kurkuma. Zdaniem naukowców kurkumina w niej zawarta ha­mu­je rozwój komórek nowotworowych, działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo, może chronić przed udarem i demencją. Kurkuma korzystnie wpływa na wątrobę, jest po­moc­na w za­bu­rze­niach tra­wie­nia, a także re­du­ku­je nie­ko­rzyst­ny wpływ tłu­ste­go je­dze­nia na serce.

2. Czarny pieprz

Pieprz czar­ny uła­twia tra­wie­nie, ła­go­dzi wzdę­cia, za­po­bie­ga za­par­ciom, a także po­pra­wia tra­wie­nie.

3. Chilli

Kap­sa­icy­na, sub­stan­cja od­po­wie­dzial­na za pi­kant­ny smak pa­prycz­ki chil­li, przy­spie­sza me­ta­bo­lizm (ba­da­nia wy­ka­za­ły, że nawet o 15 proc.), zmniej­sza­jąc jed­no­cze­śnie ape­tyt. Chil­li re­gu­lu­je tra­wie­nie i zwięk­sza wchła­nia­nie sub­stan­cji od­żyw­czych z po­ży­wie­nia. Znana jest jako śro­dek ła­go­dzą­cy prze­krwie­nie błon ślu­zo­wych i oczysz­cza­ją­cy drogi od­de­cho­we ze śluzu.

4. Cynamon

Cy­na­mon sto­su­je się czę­sto w nie­straw­no­ści, wzdę­ciach i bie­gun­ce. Po­dob­nie jak chil­li, zmniej­sza prze­krwie­nie ślu­zów­ki nosa. Kilka lat temu na­ukow­cy udo­wod­ni­li, że prze­ciw­u­tle­nia­cze cy­na­mo­nu ob­ni­ża­ją ry­zy­ko cu­krzy­cy i cho­rób serca. Ba­da­cze po­dej­rze­wa­ją rów­nież, że cy­na­mon może chro­nić przed cho­ro­bą Al­zhe­ime­ra.

5. Imbir

Imbir ułatwia trawienie, poprawia krą­że­nie, jest po­pu­lar­nym środ­kiem prze­ciw mdło­ściom i po­ran­nym wy­mio­tom. Przy­pra­wa znana jest rów­nież z prze­ciw­grzy­bicz­nych, prze­ciw­wi­ru­so­wych i od­ka­ża­ją­cych wła­ści­wo­ści.

6. Kmin rzymski (kumin)

Kumin po­bu­dza apetyt, łagodzi wzdęcia, kolkę. Kmin rzym­ski czę­sto sto­su­je się w le­cze­niu bie­gun­ki i nie­straw­no­ści, w celu po­bu­dze­nia lak­ta­cji, a nawet zła­go­dze­nia bólów men­stru­acyj­nych.

7. Kolendra

Na­sio­na ko­len­dry ob­ni­ża­ją stę­że­nie złego cho­le­ste­ro­lu we krwi. Za­war­te w nich olej­ki ete­rycz­ne ha­mu­ją roz­wój bak­te­rii, wi­ru­sów i grzy­bów, dzia­ła­ją prze­ciw­za­pal­nie i roz­kur­czo­wo. Ko­len­dra po­ma­ga w przy­pad­ku bie­gu­nek i za­pa­le­nia pę­che­rza mo­czo­we­go.

8. Kardamon

Kar­da­mon po­ma­ga zła­go­dzić niestrawność, działa prze­ciw­wy­miot­nie, może być sto­so­wa­ny w le­cze­niu prze­zię­bień i kasz­lu.

9. Anyż

Owoce anyżu przynoszą ulgę w za­par­ciach, wzdęciach, bólach brzucha, zgadze, uporczywym kaszlu. Ponadto anyż re­gu­lu­je procesy trawienne i po­bu­dza ape­tyt.

#claudittemisscooking #gotujzwykopem #curry
ClauditteMissCooking - Curry, kocham curry. Dodaję nawet dodatkowo gdy mam rosół na t...

źródło: comment_4f3kbSyR8AncJwcomlT5PTf7Oh18ZCOC.jpg

Pobierz
  • 9
@owsikalfred: kupuję jedno od lat. Jest na prawdę super. Z tym, że odmian curry są setki. Kiedyś kupiłam takie zwykłe w saszetce od znanego producenta (zna go każdy z reklam) nazwy nie podam, wiadomo o co chodzi. Zero smaku, sztuczne barwniki i smród.

Prawdziwe curry nawet to łagodne i tak ryja wypala :) Ja polecam całym sercem to co kupuje. Starcza mi na około 4-6 miesięcy. Potem jadę kupić następne.

Nie