Wpis z mikrobloga

PICIE POD CHMURKĄ?

Wykopowi prawnicy! Ktoś kiedyś wrzucił wpis o tym że wysłał do Urzędu Miasta w Krakowie zapytanie o uchwałę określającą miejsca publiczne w których nie można spożywać alkoholu. Niestety nie mogę tego wpisu teraz znaleźć, ale pamiętam że UM odpisał mu że taka uchwała istnieje, obowiązuje i wyklucza praktycznie wszystkie miejsca w mieście.

Zainspirowany tym wpisem, sam wysłałem takie zapytanie do Urzędu Miasta w Częstochowie i dziś otrzymałem oficjalną odpowiedź. Jest to informacja publiczna więc pozwolę sobie zacytować:

"W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 30.07.2014r., stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz. U. z 2014r. poz.782) informuję, że na podstawie art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2012r. poz.1356 ze zm.) rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych w innych niewymienionych w ustawie miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter. Na dzień dzisiejszy nie istnieje aktualna uchwała Rady Miasta Częstochowy wydana w trybie ww. przepisu.


Jednocześnie wyjaśniam, że na podstawie art. 14 ust. 2a cyt. wyżej ustawy rada gminy nie ma uprawnień do podjęcia uchwały w sprawie zakazu spożywania napojów alkoholowych w innych miejscach niż wymienione w tym przepisie."


Czy mam rozumieć że w miejscach które NIE SĄ placem, parkiem czy ulicą (np. w Częstochowie takim miejscem jest promenada im. Czesława Niemena), mogę spożywać alkohol i po odmowie przyjęcia ewentualnego mandatu wygram sprawę w sądzie?

Z góry dzięki za pomoc.

#prawo #czestochowa #piwopodchmurka #alkohol
  • 6
@bartoneczek: Niestety nigdzie łatwo takich informacji nie można dostać, ale można użyć geoportal.gov.pl który daje jakieś tam minimalne pojęcie i z tego co widzę to promenada jest ulicą, więc zakaz picia jest niestety na całej długości.