Wpis z mikrobloga

Mireczki, tematyka układów elektrycznych zawsze była dla mnie tajemnicza.

Mam taki układ Zasilacz -> Wiatrak komputerowy. Chcę do tego dorzucić włącznik/wyłącznik coby nie wyjmować za każdym razem zasilacza z gniazdka, jak chcę wyłączyć wiatrak. Przylutowałem dwa kabelki, po jednym od wiatraka i zasilacza do jednej nóżki włącznika/wyłącznika i po dwa, do drugiej. Wszystko ładnie chodzi ale po czasie poszły mi już dwa zasilacze i teraz nie wiem czy coś robię źle? Do tego układu trzeba dodać jakieś dodatkowe zabezpieczenie? Nie mam pojęcia, jestem całkowitym laikiem, pomożecie?

#elektryka #elektronika #elektrotechnika #elektroda
  • 8
@WesolyGrabarz: Przepraszam, czy temat był już wałkowany na forum? ;-)

@Sluszka: Sęk w tym, że nawet nie wiem jak się takie techniczne rysunki robi :-D

Prosty układ. Mam zasilacz od czegoś tak, z którego wychodzą dwa kabelki. I wiatraczek komputerowy od którego też wychodzą dwa kabelki. Jak połączę jedno z drugim i podczepię pod gniazdko to chodzi, wentylator się obraca. Chciałbym do tego układu dodać włącznik/wyłącznik.
@Dakkar: Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale podłączyłeś przełącznik źle.

Trzeba przełącznik wstawić pomiędzy jeden kabelek zasilacza i jeden kabelek wiatraka.

Drugi kabelek zasilacza i drugi kabelek wiatraczka powinny być zawsze połączone.
@benethor: To nie jest zasilacz od komputera. Szczerze mówiąc sam nie wiem od czego jest ten który używam obecnie. Nie ma nawet żadnych oznaczeń co do napięcia na wyjściu. W ogóle żadnych nie ma. Czy w takiej sytuacji też powinienem zamontować jakieś obciążenie?