Wpis z mikrobloga

#gry #europauniversalis #europauniversalis4

Co oni #!$%@? z tą westerizacją w 1.7? Dlaczego mam to wschodnioeuropejskie gówno jako zwesternizowania Rosja? Tak, wiem, że wschodniacy dostali buffa ale nie zmienia to faktu że NADAL są słabsi i co gorsza rzadziej dostają upgrady, więc będą mówiąc krótko dostawać po ryju od zachodu z powodu efektu skali przy większych armiach. Są momenty gdy jednostki wchodnie odpadają na kilkanaście-kilkadziesiąt lat (przecież między tech 19 a tech 26 jest #!$%@? z 50 ponad lat, kiedy będziemy dostawać w dupę od zachodu na jakości). Do tego dochodzi większa różnorodność zachodnich jednostek, gdzie możemy sobie wybierać czy chcemy armię ofensywną czy defensywną i na czym się możemy skupiać. A wschodniacy mają kilka jednostek na krzyż, w dodatku przez większość gry odstających od zachodu.

I jak ktoś myśli że te "kilka kropek" nie ma znaczenia, to chyba nigdy nie był do przodu z technologią w stosunku do wroga i miał wojsko nowego typu które miało bagatela 2 kropeczki więcej np. w shock a zaczęło #!$%@?ć wroga jak jakieś ścierwo.
  • 14
  • Odpowiedz
@Puccini: No ciągle odkrywam nowe "ficzery" które wprowadzili z kolejnymi patchami od czasu kiedy ostatni raz grałem i coraz bardziej zaczyna mnie to #!$%@?ć. Rebelianci #!$%@?, westernizacja co prawda ułatwiona (zwesternizowałem się w 8 lat z tylko 1 małym buntem, najbardziej bolesne było stracenie military tradition ale mówię sobie - dostanę zachodnie jednostki, to sobie odbiję), ale widzę że jedynie zmniejsza koszty w MP a #!$%@? od zachodu jak dostawaliśmy
  • Odpowiedz
@czupek: To dziwne, bo i Francja i Polska ma natywne bonusy do morale. Ale nie zapominajmy, że masz wschodnie jednostki, które dostają jednak lekko w dupę :)
  • Odpowiedz
@Khaine: Domyślam się army tradition ma spory wpływ, ja mam 60, AI pewnie 100. Ale to nie wyjaśnia przegranych bitew 75k-50k, gdzie wszystko idzie na klasyczne wyniszczenie. Nie ma oczywiście mowy o przewadze liczebnej artylerii u Francji.
  • Odpowiedz
@czupek: No i to jest pewnie ten moment w którym te "nic nie znaczące kilka punkcików" pokazuje co się dzieje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nikt mi nie wmówi, że pozostawienie wschodnim nacjom ich gównianych (no nie ukrywajmy, że są gówniane - wschodniacy powinni chociaż kawalerię mieć lepszą) jednostek po westernizacji nie było dla nich krzywdzące. Te kilka punkcików w takiej dużej bitwie tak się pewnie skaluje,
  • Odpowiedz
@czupek: Zgadza się. Jeśli nie odstajesz w generałach, morale jest raczej drugorzędne, a rozmiar bitew i ogólny poziom tego morale sugeruje co najmniej XVIII wiek, jeśli walczysz w defensywie żeby mieć przewagę a i tak przegrywasz... to znaczy, że to jest tak jak się spodziewałem gówno prawda, że wschodnie jednostki "dają radę". Ta różnica dwóch punkcików powoduje takie zaburzenia balansu. Ewentualnie nie zwróciłeś uwagi na dyscyplinę. Ponadto sprawdź, czy nie
  • Odpowiedz
@Khaine: Nie denerwuj się, podejdź do tego spokojnie. Ogółem obadaj najpierw państwo i jego idee. Weźmy przykładową Polskę, gdzie masz całkiem sporo zwiększających wydolność armii (+10% Infantry combat ability, +33% Cavalry combat ability, +5% Discipline, +15% Morale of armies). Pewne jest, że bez idei militarnych nie dasz rady, ale nie ma co się pogrążać. Początkowo różnice między western-eastern są minimalne (ile razy ruchałem Czechy/Brandenburgię/Pomeranię/TO/LO Polaczkami), a później da się nadrobić
  • Odpowiedz
@zarrox: No właśnie polska ma lepsze wojsko od Francji jeśli chodzi o combat ability, jak i tak dostają #!$%@? to wydaje mi się, że punkciki robią różnicę. A Rosją to ja nie wiem co zrobię. Rosyjska piechota to był tani motłoch, ale kawaleria raczej nie odstawała od zachodu.
  • Odpowiedz
@Khaine: A z techami jak stoisz? Bo czasami nawet 1 poziom ma rażące znaczenie /np. 11 i 12 - tu masz piechotę z pikami, a tam muszkieterów/. Rosją weź po prostu kilka grup idei wojskowych, ale nigdy pod rząd i nie przesadzaj, bo zostaniesz z technologią w tyle. Jak dla mnie: Offensive, Defensive, Quality to dla Rosji OP combo. Szczególnie, że przy ich manpowerze będziesz tworzyć 150k armie samemu, a
  • Odpowiedz