Wpis z mikrobloga

#astronomia #ciekawostki

Słońce orbituje w przestrzeni, ponieważ jest przyciągane przez Ziemię. Promień orbity Słońca ze względu na Ziemię wynosi zaledwie 450 kilometrów. To jest taka sama odległość, jak z Krakowa do Gorzowa Wielkopolskiego albo z Warszawy do Szczecina. Albo z Warszawy do Zamościa w obie strony.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Al_Ganonim: No niby tak, ale na początku zrozumiałem, że wokół Ziemi na niskiej orbicie orbituje :D

BTW. środek masy to pojęcie, które powinno być wprowadzone w szkole podstawowej, a nie pobieżnie w liceum. Chociaż i tak dopiero mechanika klasyczna (jak ja nie cierpię tego przedmiotu) mi uświadomiła co to jest :)
  • Odpowiedz
@Siotson: W szkole od samego początku nie powinno się wprowadzać uogólnień i powinno się nazywać rzeczy po imieniu. Jak coś jest nauką ścisłą, to trzeba ściśle się trzymać terminologii.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Zgadzam się. W ogóle nauka fizyki w szkołach to jest totalna porażka. Dodatkowo kroi się materiał z matematyki. Potem są takie skutki, że transformatę fouriera miałem na przełomie I/II roku studiów, a profesor twierdzi, że on to miał w liceum.
  • Odpowiedz