Wpis z mikrobloga

2113-3 = 2110

Larry Niven

Pierścień

Sci-Fi

Do książki zachęciła mnie informacja, że autor za jej napisanie otrzymał nagrody Hugo i Nebulę. Fabuła koncentruje się na eksploracji tytułowego pierścienia - tajemniczej konstrukcji będącej swoistą wariacją słynnych sfer Dysona. Choć książka była dość ciekawa, to muszę przyznać, że spodziewałem się chyba czegoś więcej - otrzymałem zaś produkt raczej rozrywkowy. Powieść jest pod pewnymi względami podobna do "Spotkania z Ramą" Arthura C. Clarke'a, choć o dziwo to "Pierścień" był wydany wcześniej.

Larry Niven

Budowniczowie Pierścienia

Sci-Fi

Kontynuacja "Pierścienia" - pod względem fabularnym i narracyjnym moim zdaniem lepsza od pierwowzoru - co się raczej rzadko zdarza. Książka, moim zdaniem, nie pretenduje do "ambitnego" science-fiction i czyta się ją całkiem dobrze jako powieść przygodową przedstawioną w scenerii fantastyki naukowej.

Larry Niven

Protector

Sci-Fi

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Jest ona podzielona na dwie wyraźne części - i o ile pierwsza dosłownie zerwała mi beret z głowy swoim oryginalnym pomysłem, o tyle w drugiej części wyraźnie siada tempo akcji i autorowi kończą się pomysły. Tym niemniej w powieści ukazany jest chyba jeden z bardziej oryginalnych pomysłów w historii science-fiction (dotyczący ewolucji homo sapiens) i dlatego dziwię się, że do tej pory nie została ona wydana w języku polskim.

#bookmeter