Wpis z mikrobloga

Mam dylemat... mam dysk SSD oraz stary kompuer (P4 2.8GHz, 4GB ram) i nie wiem jaką dystrybucję linuxa tam zainstalować. Obecnie działa pod Lubuntu, ale miałem sporo męczenia się ze sterownikiem sieci Wlan (poprzez ndiswrapper). Rozważam też windowsa, ale obawiam się tego systemu przy takich parametrach komputera.

Służy on do gier flashowych oraz przeglądania internetu.

Możecie mi coś polecić?

#linux #jakisystem
  • 22
  • Odpowiedz
Zapomniałem dodać - instalacja z pendrive. Napęd czyta tylko płyty CD, ale nie mam jak ich nagrać.

Co mnie skłania do starego systemu - sterowniki, komputer miał wsparcie (jest to GX620 della wersja najmniejsza) na winxp, później już nie. Problematyczna jest też karta sieciowa, której instalacja jest (mało powiedziane) uciążliwa.
  • Odpowiedz
@fstab: Jak użytkownikiem będzie laik to instaluj windowsa. W linuxie wystarczy że raz coś zepsuje albo źle kliknie i już tego nie naprawi, w windowsie ma jeszcze na to spore szanse. Mam ubuntu na stałe na jedym laptopie i czasem mam z nim spore problemy, imho linux nadaje się najbardziej do serwerów i zastosować profesjonalnych. Chyba że w grę wchodzą jakieś inne dystrybucje, ja głównie pracuje na ubuntu i debianie.
  • Odpowiedz
@BBarwik: Co można zepsuć na koncie ograniczonym? Poza tym zawsze po instalacji robię kopię i jeśli nawet coś się stanie to go przywrócę w parę sekund. Windows jest zasobożerny i dysk SSD 32GB może mieć zadyszkę tak jak i komputer.

@
  • Odpowiedz
@fstab: Wystarczy że sobie pasek menu usunie i sam raczej go łatwo nie przywróci. Ale z ograniczonym będzie trochę lepiej, tak łatwo nie popsuje. Mam dwa laptopy z windowsem i dyskiem ssd. Na jednym 7, na drugim 8.1. Oba uruchamiają się w ok 5-10 sekund, nigdy dysk nie złapał zadyszki.
  • Odpowiedz
@BBarwik: chrome os nie "instaluje się" na pecetach / laptopach. To OEM, dostarczany razem ze sprzętem przez producenta; tak jak android albo ios.

@fstab: Twój sterownik to r8712u (ze staging, nie ma gwarancji na to, że będzie stabilny):

% modinfo r8712u
  • Odpowiedz
@elirath: Niesamowite jest to, że już w trakcie instalacji Xubuntu wykryta została prawidłowo karta sieciowa, ba! połączyła się wifi. W lubuntu nie działała i trzeba było ndiswrapper... dziwna sprawa. Jak widać to loteria.
  • Odpowiedz