Wpis z mikrobloga

Nominalna wartość obligacji wynosi 2000 zł. Termin jej wykupu upływa za 5 lat, a oprocentowanie, przy rocznej stopie kapitalizacji odsetek, wynosi 6% w skali roku. Oblicz wartość bieżącą tej obligacji przy 10% stopie dyskontowej.

Mireczki potraficie to obliczyć? #zadanie #finanse #pytanie
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@biala_wilczyca: dobra stopa dyskontowa to to akurat poziom wyżej ale opanowałem to po 3 minutach od wygooglowania. Także nie wiem w czym problem?! Jedyne o co mogę się spytać to jak wygląda kapitalizacja odsetek?
  • Odpowiedz
Musisz obliczyć jaka jest wartość tych obligacji po 5 latach. Potem od tej wartości odjąć 10% aby obliczyć po ile możesz je sprzedać teraz aby nie być do końca stratnym (10% stopy dyskontowej). Mam nadzieję że umiesz obliczać ile będa kosztować obligacje po 5 latach przy rocznej kapitalizacji odsetek na poziomie 6%. Jeżeli nie polecam poczytac w podręczniku matematyki do gimnazjum albo zgooglowac to.
  • Odpowiedz
@biala_wilczyca: pozwolę sobie być dalej oprysliwy. Wyobraź sobie inwestujesz 2k złotych i zyskujesz 6% w skali roku. Ale musisz to sprzedać teraz. Także dostaniesz coś w okolicach tych 2k także policz to jeszcze raz.
  • Odpowiedz
wartosc bieżąca obligacji to suma zdyskontowanych przepływów pieniężnych z tej obligacji w przyszłości.

120/1,1 + 120/1,1^2 + 120/1,1^3 + 120/1,1^4 + (120 + 2000)/1,1^5

wynik wyszedl 1696,74 zl.

btw
  • Odpowiedz