Wpis z mikrobloga

@Cadael: Ależ ja się zgadzam, tylko zauważmy, że te budynki nigdy nie będą zbyt urodziwe ponieważ to głównie o wielką płytę się rozchodzi, apozbawiania ludzi ocieplenia, przez które będą musieli płacić wyższe rachunki jest niepoważne.

@Zircon: Tak, zgadzam się, że to brak poszanowania historii na budynkach z przed socjalizmu (nie wliczając wybitnych dzieł architektonicznych).
Ależ ja się zgadzam, tylko zauważmy, że te budynki nigdy nie będą zbyt urodziwe ponieważ to głównie o wielką płytę się rozchodzi, apozbawiania ludzi ocieplenia, przez które będą musieli płacić wyższe rachunki jest niepoważne.


@bakteriepodbaterie: rozchodzi się głównie o modernistyczne elewacje, które co do zasady są oszczędne w formie.
@cinkek:

Najwyraźniej trzeba być ostrożnym podczas wypowiadania życzeń, bo w Polsce faktycznie zrobiło się bardziej kolorowo. Przynajmniej jeśli chodzi o malowanie elewacji bloków, kamienic i domów prywatnych.


Znawcy tematu nie są do końca pewni, czy są to zmiany na lepsze. Budynki, choćby z czasów PRL, do tej pory raczej stonowane, zaczęły być malowane w najrozmaitsze wzory i kolory, często gryzące się ze sobą.


"Próbowano wynaleźć lekarstwo na szarość. Pomyślano, że jak
@bakteriepodbaterie: to, że budynek jest z czasów PRLu to nie znaczy, że nie jest modernistyczny. rozumiem, że wielka płyta też jest w taki sposób modernizowana, ale szkoda wyrządzona na takim budynku jest wielokrotnie mniejsza aniżeli w przypadku modernizmu.
@cinkek: Ale ja już dwukrotnie się zgodziłem, że te wybitniejsze budynki powinny być modernizowane z głową, natomiast czepianie się blokowisk, które są opcją ekonomiczną nie ma sensu, one nigdy nie miały być w założeniu piękne.
nigdy nie będą zbyt urodziwe


@bakteriepodbaterie: Myślę, że nie jest to koniecznością, wystarczy trochę wyobraźni i zaangażowania ze strony architektów. Jasne, że słaba podstawa będzie stanowiła utrudnienie, ale na zachodzie jest dużo udanych rewitalizacji. Teraz nie bardzo mam jak szukać, ale pamiętam że bodaj w UK bloki były ozdabiane systemem rur, który nadawał ciekawy, futurystyczno-dekonstruktywistyczny smak.
C.....l - > nigdy nie będą zbyt urodziwe



@bakteriepodbaterie: Myślę, że nie jest t...

źródło: comment_v79QYybEpnkh8xq2FYDJERfnlnotf3TP.jpg

Pobierz
@bakteriepodbaterie: btw, jest bardzo dużo blokowisk, które nie wymagają przekształceń - m.in. opisywane przez Springera w Źle urodzonych. Ja ze swojej strony podam też starą część osiedla Batorego w Poznaniu, które ma świetnie zaplanowaną przestrzeń zarówno w samych blokach, jak i pomiędzy nimi: jest tam nie tylko dużo miejsca, ale i słońca, zieleni oraz placów zabaw czy ławeczek. Szaro-brązowe elewacje też wyglądają zadziwiająco dobrze, myślę, że może wystarczyłoby je wyczyścić, nadać
@Cadael: A kto opłaci tych architektów? ;) Jakiś czas temu były podjęte pewne rewitalizacje, wyglądały fajnie, teraz też ja tego nie znajdę, ale pracy do tego było sporo a i koszta duże, to już nie była mieszkalnictwo ekonomiczne. A co do przypadku UK, pamiętaj, że temperatury zimą mamy inne ;).

@Cadael: Musiałbym się zapoznać z tekstem, nie mam jak :).

W kwestii podanego przez ciebie przykładu, jak widać na etapie