Wpis z mikrobloga

z cyklu: co mnie irytuje w windows phone: fonty systemowe

microsoft wypuścił na potrzeby interfejsu Modern UI (czy odrobinę wcześniej Zune) rodzinę fontów Segoe. i teraz:

1. jeszcze wytrzymam, że Segoe UI i Segoe WP różnią się wyglądem (pierwsza jest do interfejsów webowych i desktopowych, druga do mobilnych i natywna na windows phone), bo może było takie założenie, ale od strony typografii Segoe UI wygląda jak lekko upośledzony brat Segoe WP (widać błędy i niedoróbki w warsztacie projektowania tego fontu - jakby był "tańszy");

2. ciekawostka: Segoe WP o grubości Semibold, Segoe WP Semibold, Segoe WP N Semibold i Segoe WP N o grubości Semibold - to nie są cztery te same fonty; co więcej, każdy z nich wygląda odrobinę inaczej (jeden potrafi być zauważalnie grubszy/cięższy od drugiego);

3. i gwóźdź programu: Segoe WP (do sprawdzania Segoe UI pod tym kątem nie miałem serca i nerwów) na DOMYŚLNYCH NATYWNYCH wielkościach tekstu dla windows phone potrafi źle renderować tekst. jest to przede wszystkim widoczne na ekranach o mniejszych rozdzielczościach (480x800px), gdzie zwyczajnie brakuje gęstości pikseli, by to maskować. przykładowo litera "z" potrafi mieć górną kreskę grubszą od dolnej - bez żadnego powodu - po prostu tak jest.

tyle, jeśli chodzi o projektowanie pixel-perfect pod WP... ;__:

#msboners #michalkosecki #oswiadczenie #bojowkawindowsphone
  • 2
@michalkosecki: Dobra, czy istnieje zatem szansa poprawy? Zastanawiam się nad przejściem z L920 na L1520 i trochę przeraził mnie fakt (na podstawie jednego z ostatnich postów) problemów z wielkością czcionek na tak dużym ekranie.