Wpis z mikrobloga

Mirki, Mireczki pomocy!

Sprawa jest taka. Przygotowuję z kolegą baner do pracy dyplomowej. Baner musi być o wymiarach 85cm x 200cm.

Nigdy nie robiłem projektu do wydruku w takim formacie i zastanawiam się nad wymiarami grafik składowych.

O co chodzi więc zapytacie? A no już tłumaczę, na banerze ma się znaleźć 7 renderów wizualizacyjnych. Pracuję w programie blender, gdzie niestety nie da się ustalić rozdzielczości renderu. Wymóg jest taki, że grafiki mają być w rozdzielczości 200-300dpi, więc pytanie jest teraz następujące. Jaki przelicznik zastosować? Wymiary pojedynczego renderu, dla standardowego 72dpi to 2500x1556pix. Powinienem przemnożyć ten wymiar przez ~4, żeby nie mieć strat jakości w druku?

Nadmienię jeszcze, że baner wyjściowo w 300dpi jest o wymiarach 10764x23790pix.

Acha. Rendery końcowo puściliśmy w 175% (4375x2723pix) i w .pdf podglądowym nic się nie rozmazuje, czy to będzie wystarczający rozmiar i nie rozmaże się na wydruku, a może powinniśmy to jeszcze powiększyć do tych rzeczonych wcześniej 400%?

#grafika #grafikakomputerowa #illustrator #poligrafia #drukarnia #dtp #3d #blender

  • 4
@themindcrusherHS: mam nadzieje, że ta praca dyplomowa nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek grafiką czy wizualizacją.

DPI to punkty na cal, cal kwadratowy. Zmiana 85cm na cale. Na każdy cal potrzeba..tadam, 300 pikseli. To samo z drugim wymiarem i oto mamy potrzebną wielkość w pikselach. Czym to składacie do druku?
@M4ks: Nie, praca jest na wzornictwo, jest tylko prezentacją projektu dyplomowego. Składamy to w Illustratorze.

Niepotrzebny jad, po prostu żaden z nas nie zajmuje się projektowaniem do druku, co chyba wyraźnie zaznaczyłem... Jakbyś przeczytał wpis dokładnie, to wiedziałbyś, że nawet wyjściowe wymiary baneru w 300dpi podałem. Składa się to jednak z 7 grafik rozłożonych na całym banerze i tak na prawdę o wymiary tych grafik tu chodzi. Może dość rozwlekle to
@themindcrusherHS: Wybacz, do jadu jeszcze nie doszedłem, a doszedłbym jakby była to praca wymienionych tematów ;)

Podałem Ci sposób jak to policzyć - nie wiem dokładnie jak chcecie to rozmieszczać, wspomniane 4375x2723 to jest ok 4375 / 300 x 2723 / 300 cali czyli 14,58 x 9,07 cala = 37,03 na 23,03 cm. Czy to wypelni baner tak jak chcesz no to juz trzeba sobie policzyć, IMO troche male.

BTW mozna
@M4ks: dobra, z ta zmiana DPI w blenderze to sie zapedzilem. Generalnie jak masz duzy problem to przelicz sobie wszystko na piksele i tyle. Wylicz ile cm ma zajmowac każdy obrazek na bannerze, zamieć na cale, za każdy cal dal 300 pikseli i już.