Wpis z mikrobloga

Mirasy, moja babcia bardzo chciałaby znów móc posłuchać płyt winylowych na swoim gramofonie Fonica stereo wg-500, niestety igła jest popsuta. Babcia nie uznaje płyt CD, nie uznaje innych gramofonów (nawet tego samego modelu nie chce, chce tylko to co ma ale z nową igłą). Jest problem ponieważ nie produkują już takich igieł i nie ma gdzie takiej dostać. Czasami gdzieś ktoś sprzedaje ten gramofon w całości i można by go było kupić i podmienić igłę, ale mame wolałaby jednak kupić samą igłę bo pewnie taniej, a do tego nie wiedziałaby co zrobić z resztą gramofonu więc ta opcja to raczej ostateczność.

Wrzucam zdjęcia, które robiłam na szybko na chwilę przed wyjazdem i zupełnie nie zastanawiałam się jaką część warto fotografować.

http://imgur.com/a/xXOBO

Jeśli miras jakowyś posiada taki model gramofonu i jest w stanie odsprzedać igłę byłabym wdzięczna za wiadomość. Lub jeśli miras jakowyś posiada informacje gdzie można dostać igłę też proszę o wiadomość. Ah, może jeszcze miras jakowyś wie czy są zamienniki takich igieł?

Może ktoś z #audioboners wie coś więcej? :(

#prosba #pytanie #gramofon #logikastarychludzi #elektronika
  • 13
@homo_superior: sprawdzaj hurtownie elektroniczne, dzwoń i pytaj. W niektórych mają stare pudła z takimi gadżetami, a niektórzy znają zamienniki, które po niewielkich przeróbkach da się użyć. Ale musisz być cierpliwa. W tamtym roku kupiłem w ten sposób igłę do starego gramofonu.
@homo_superior: Jest to dwustronna igła z mocowaniem do wkładki piezoelektrycznej typu Uf-50. Przed zakupem proponowałbym sprawdzić, czy sama wkładka (i reszta gramofonu) działa. Włącz gramofon i spróbuj delikatnie dotknąć i poruszać tym gumowym elementem we wkładce, co powinno zaowocować trzeszczeniem w głośnikach.

Upewnij się, czy na pewno w gramofonie Babci siedzi taka wkładka, bo polskie kiepskie wkładki Uf-x lubiły być zastępowane innymi.