Wpis z mikrobloga

Mam pytania dotyczące #tworzeniemuzyki

Od pewnego czasu desperacko próbuję coś skomponować - jakąś piosenkę.

Siedzę sporo czasu nad swoim keyboardem lub programem MIDI (TuxGuitar) grając różne akordy lub wciskając różne sekwencje klawiszy, żeby jakąś melodię podłapać. Znam koło kwintowe, uczyłem się o skalach i progresjach, ale wciąż nie potrafię wykombinować czegoś naprawdę dobrze brzmiącego. Jedynie jakieś proste melodyjki, bez szału.

I teraz pytanie do tych, którzy muzykę tworzą: czego (i gdzie) powinienem się jeszcze nauczyć lub z czego skorzystać, żebym był w stanie coś stworzyć? Bo ja nie wiem, czy nie mam talentu, czy brakuje mi wiedzy. Szukałem już po google tutoriali z teorii muzyki, ale dużo mi to nie dało (jakieś podstawy na 8notes.com i tym podobnych stronach).

Czy macie też jakieś rady dotyczące pisania tekstów? Za co zabrać sie najpierw, za tekst, czy melodię?

I jeszcze sprawa dotycząca #perkusja - jak (nie posiadając zestawu) nauczyć się komponowania beatu? Jak już coś tworzyłem pod swoje melodie, to było to zazwyczaj dzieło przypadku, dlatego zastanawia mnie, jak bez fizycznego posiadania perkusji zaznajomić się z graniem na niej?

Nie wiem, czy powinienem to pokazywać, ale jeśli miałoby to pomóc, to tak wygląda próbka mojej muzyki:

http://goo.gl/gl4fR6

http://goo.gl/A0wDK0 #vocaloid #utau

Z góry dzięki za komentarze ^u^

#muzyka #januszemuzyki
  • 14
  • Odpowiedz
@Utilizer: Kiedy uczyłem się gry na gitarze i keyboardzie to dużo grałem coverów swoich ulubionych piosenek. Patrzyłem też na to, jak są skonstruowane, ale kiedy chciałem zrobić coś swojego, co nie będzie "zbyt podobne", a jednocześnie dobrze brzmiące, to już był problem.
  • Odpowiedz
@Krylan: Umiesz dobrze grać? Jeśli nie wymyśl najpierw w głowie potem zagraj. Nie graj jedną ręką, używaj dwu albo trójdźwięków, nie ograniczaj się do jednej oktawy. Mi się lepiej melodie wymyśla gdy gram konkretną barwą a nie czystym pianem. ;) Powodzenia
  • Odpowiedz
@Krylan: ja zacząłem ostatnio używać dyktafonu w telefonie i śpiewam sobie jakiś improwizowany tekst, a potem szukam w tym czegoś co da się wykorzystać. Tyle, że #!$%@? do tej pory nagrałem, sam szit... :>
  • Odpowiedz
@Krylan: To nie jest tak, że jak nauczysz się skal, teorii itd. to będziesz umiał pisać utwory. Muzykę komponuje się w głowie, melodia przychodzi sama, potem pozostaje jej zapisanie i aranżacja. Nie próbuj na siłę komponować, bo nie tędy droga. Umiesz grać na jakimkolwiek instrumencie na sensownym poziomie ?
  • Odpowiedz
@Krylan: Według mnie najpierw melodia. Sam wymyślam i nagrywam dema swoich melodii. A do tekstów, to sobie kogoś znajdę, kto mi wymyśli. W mojej muzyce tekst ma być tylko dopełnieniem i podkreśleniem melodii. Tworzę melodie nawiązujące głównie do Modern Talking (czyli proste, melodyjne). Z aranżacją u mnie już gorzej jest.
  • Odpowiedz
@qnebra: Cóż, słucham dużo japońskiej muzyki, zwłaszcza ostatnio vocaloidów. Zawsze podziwiam artystów takich jak Last Note., 40mP, Neru, Wowaka, czy wielu innych za ich pomysły na piosenki. Ze zwykłych zespołów lubię takie jak One Ok Rock, czy Aqua Timez.

@babar, @blasted: Na gitarze już trochę nie grałem (jakaś dwuletnia przerwa), ale na keyboardzie gram w miarę regularnie. Nie powiem, że dobrze wywijam na klawiszach, ale wychodzi mi to całkiem
  • Odpowiedz
@Krylan: natomiast co do perkusji to sam używam jednego pliku soundfont który ma zaszytą dość fajne perkusjonalia w sobie. Potem to ręcznie poukładać.
  • Odpowiedz
@Adrian77: no proszę moje klimaty :) zaraz obczaję co tam natworzyłeś :P

@Krylan: ja dodam jeszcze od siebie że próba wymyślenia jakiejś fajnej melodii kończy się graniem już jakiejś znanej melodii (nawet nieświadomie) przydałoby się wyczyścić sobie pamięć xD
  • Odpowiedz
@Utilizer: Na soundcloudzie mam ze dwa dema chyba, jeśli dobrze pamiętam. Na kompie mam wiele dem, może nawet lepszych od tamtych :D

Te moje covery to są na keyboardzie robione jako ciekawostka tylko. In 100 Years (Ver B) jest już na kompie całkowicie. Teraz kończę troszkę ulepszoną wersję tej piosenki :D
  • Odpowiedz