Wpis z mikrobloga

#gielda przepraszam Panów Ekspertów za pytanie amatora, ale - jeżeli zacznę inwestować (pewnie na początku tylko S&P500) przez brokera XTB, wpłacę np. dzisiaj 100k PLN, to jest ryzyko, że np. za rok XTB zbankrutuje/zamknie się i ja stracę jakąś część z tych pieniędzy (nie chodzi mi o straty spowodowane samą ceną S&P500 tylko po prostu wyborem brokera)? Czy te pieniądze są ogdzieś "odkładane" na moje własne konto niezależne od wybranego brokera? #inwestowanie #akcje #etf
Gaahl75 - #gielda przepraszam Panów Ekspertów za pytanie amatora, ale - jeżeli zacznę...

źródło: 88bd295e0eae63-786-471-37-92-820-492

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gaahl75: Jeżeli będziesz miał całe jednostki ETFa to są one przypisane do Ciebie i nic im nie grozi w przypadku bankructwa brokera - będziesz mógł je odzyskać i przenieść do innego. Jeżeli chodzi o część ułamkową to ona należy do brokera i możesz w takiej sytuacji jej nie odzyskać.
  • Odpowiedz
  • 0
@kurde5151: ok, czyli jeżeli kupię np 1 jednostkę na XTB, to później otwierając konto u innego brokera na te same dane to mogę jakoś zobaczyć tę 1 jednostkę?
  • Odpowiedz
  • 1
@minvt: @kurde5151 ok a jeszcze podpytam, jeśli mogę - XTB działa tak, że wpłacam tam depozyt, np. blikiem 1000 zł, kupuję coś tam za tę kwotę, powiedzmy że za tydzień z tego 1k na XTB zrobiło się 2k, to mogę po prostu te 2k przelać na moje konto bankowe (nie uwzględniam tutaj prowizji itd.)?
  • Odpowiedz
@Gaahl75: jak cos to xtb nie ma 2fa (obiecywanego od lat juz). Wystarczy, ze ktos bedzie mial Twoje haslo i moze robic co chce. Nawet prostego potwierdzenia logowania SMSem nie ma dalej, z tego co wiem.
  • Odpowiedz
@Gaahl75: odkopuję, bo nikt nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi. Po zakupie akcji czy innych papierów wartościowych broker wysyła informacje o tym co i ile kupiłeś do rządowego rejestru. Broker udostępnia ci tylko interfejs do zawierania transakcji, więc gdyby upadł przydzielą ci innego brokera. Uwaga - dotyczy to tylko papierów wartościowych, gotówką na koncie u brokera jest objęta śmiesznie niską gwarancją, dlatego xtb daje fajne oprocentowanie wolnych środków. Uważaj na to. Powodzenia
  • Odpowiedz