Wpis z mikrobloga

Bije się w pierś. Niby olej to olej, ale zawsze wolałem kupić Valvoline niż np. Orlen czy lotos. Produkty motula mi nie leżą więc się nie wypowiadam. I jak jakoś nie wierzyłem w podrabianie olejów tak zaczynam się teraz nad tym zastanawiać. A może aż taka różnica między pół a syntenttykiem? Nie wiem... Kupiłem er-5, pracowała ok. Oddałem do mechanika na regulację zaworów, zmieniłem olej na Valvoline pol syntetyk i zaczęła jakoś dziwnie pracować. Jakby jakieś skutki, nie stuki. No cholera wie. Nic się nie działo, ale jakoś inaczej pracowała. Zrobiłem tak koło 1000 km, później musiałem ogarnąć oringi na kroccach termostatu. Zrobiłem to, od razu jakieś serwisowe pierdoły, wlałem Valvoline full syntetyk i bum! Nie ten motocykl! Chodzi lepiej niż po zakupie. Nawet ziomek, który zna jej pracę bo ją zimował i jeździł nie raz mówi, że teraz pracuje o wiele lepiej. Przypadek? Różnica między pół a syntenttykiem? Podrabiany olej? Nie wiem. Myślałem, że w tak wiekowym sprzęcie olej nie ma aż takiego znaczenie, a może wręcz przeciwnie? Nowe silniki pracują ładnie, a te stare muszą mieć dobry olej bo inaczej działa to jak ursus C-330? Wlałem systentyk ponieważ gdzieś na grupie mi się przewinęło, że ktoś miał tak samo. Po zmianie z pół na full syntetyk charakterystyka pracy silnika zmieniła się na lepsze

#motocykle
  • 4
  • Odpowiedz
@zielony_goblin: olej się leje taki jaki zaleca producent i jest ok. Jak jeździsz po torze to spoko, można zmienić na jakiś bardziej temperatur owo wytrzymały.
sam olej najbezpieczniej kupować stacjonarnie w bankach od dealera, albo sklepy jak IC AP itd.
  • Odpowiedz
Po zmianie z pół na full syntetyk


@zielony_goblin: Tyle, że wszystko na naszym rynku, co jest "syntetykiem" to grupa III. Gdybyś chciał syntetyk, to grupa IV i w olejach motocyklowych praktycznie nie występuje. Grupa III+ to GTL, czyli na przykład Shell Advance 4T. Patrz bardziej na klasę czyli od SL, najlepiej SM\SN.

Valvo to HC tak samo, jak Olren i Lotos i na rynku podróbki różnych producentów co jakiś czas
  • Odpowiedz