Wpis z mikrobloga

Mirki, szybkie #pytanie - w rodzinie wybrali sobie Funboxa 6 z Orange. Ma to dwie funkcje, wifi 6 i gateway iptv dla telewizora - a konkretnie do dekodera łączącego się przez wifi, a do TV wysyłającego przez normalne hdmi.

1. Dobrze to działa, czy "zależy" i bywa różnie.

2. Z tego co ponarzekali przez telefon - będą potrzebować wzmacniacza, Orange reklamuje ten swój "Smartbox wifi 6" - z tym że widzę że tego nie można po prostu nigdzie kupić, nawet na #alledrogo czy olxach... no chyba że nie umiem znaleźć. "Wypożyczają je" - nie za zawrotną kwotę, bo raptem 10 czy 15zł miesięcznie, ale takie dziadowanie nieco wkurza.

O ile nie zależy im na super szybkim internecie, to raczej nie ogarną że istnieje coś takiego roaming wifi. Zastanawiam się czy lepiej by "wypożyczyli" tego smartboxa, skoro praktycznie ustawienie tego jest możliwe nawet dla laika, czy urządzenie jest średniej klasy i warto wydać więcej na mikrotika ;) czy jakieś Ubiquiti unifi... natomiast podejrzewam że konfiguracja tego może być niełatwa i nie będzie się elegancko sprytnie przełączał. Raczej nie planują łączyć wzmacniacza kablem z routerem, co oczywiście zmniejszy prędkość no ale coś za coś.

#elektronika (+ #programowanie dla zasięgu )
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Oo-oO: Z roamingiem to różnie jest. Ogólnie jak wszystkie sieci wifi nazywają się tak samo i mają to samo hasło to urządzenia może będą się ładnie przełączać a może nie. To samo z 802.11k/v/r, tylko wtedy musisz mieć wszystko od jednego producenta, na Mikrotiku np spięte przez CAPsMAN. Decyzja o przełączeniu ostatecznie należy do klienta i on też musi umieć w te standardy
  • Odpowiedz
  • 0
@gentooman: noo to właśnie wolałbym uniknąć. Kurde to już jesteśmy na literce k/v/r? Ja pierncze, ale czas zasuwa (edit, nie, co ja piszę. Jakoś nie skojarzyłem wstępnie że to tylko dodatki, po zamieszaniu z numerko-literkami a,b,n,ax jakoś głowie się wydało że wróciliśmy do jednoliterowych xD). Z tego co rzuciłem okiem, internety piszą że ten smartbox konfiguruje się banalnie prosto i roaming działa bez problemów.

Natomiast masz rację - z mojego
  • Odpowiedz
@Oo-oO: Te wszystkie "boxy" dostarczane przez dostawców internetu można o kant dupy potłuc. Dobry zasięg w jednym pomieszczeniu, do dupy w pozostałych. Ja w swoim urządzeniu od UPC zrobiłem tak, że w ustawieniach całkowicie wyłączyłem wi-fi i podłączyłem się kablem do swojego własnego routera, na którym skonfigurowałem swoją własną sieć. Zasięg jest świetny w całym domu. Sprawdź czy ten funbox od Orange też ma taką możliwość i będzie to lepsze
  • Odpowiedz
  • 0
@kamil062: to wtedy musisz mieć dwa urządzenia; i zainwestować w porządny router + ew extender (jeśli router nie da rady).
Nie jest to jakiś wielki problem, tyle że: a) kolejny klamot b) prąd = drugie gniazdko c) jak się coś zawiesza to resetujesz oba..

W sumie jak to jest, nie ma porządnych routerów z wejściem światłowodowym, czy operatorzy wymuszają konkretne swoje sażemowe dziadostwa?
  • Odpowiedz
@Oo-oO: w przypadku GPON zazwyczaj wkładka SFP lub ONT musi być zatwierdzony przez dostawce po numerze seryjnym. Więcej szczęścia prawdopodobnie będziesz miał z małymi ISP. Najlepiej wywalczyć ONT/włączyć bridge na routerze ISP i podłączyć swój router po Ethernecie. Jak chcesz wkładkę to już musisz raczej szukać sprzętu pod firmy(Mikrotiki, Ubiquiti w znośnych pieniądzach) albo jakieś miniPC z aliexpress z portami SFP. I wtedy WiFi masz na osobnych urządzeniach

Co do
  • Odpowiedz
to wtedy musisz mieć dwa urządzenia


@Oo-oO: Kupując extender też masz dwa urządzenia.

i zainwestować w porządny router + ew extender (jeśli router nie da
  • Odpowiedz
  • 0
@kamil062: różnica taka że masz albo:

- 2 (funbox + swój router) = jeśli zasięg wystarcza.
Wtedy równie dobrze może funbox mieć wystarczający zasięg == 1 urządzenie
- 3 (funbox + swój router + extender) = jeśli nie wystarcza.
Wtedy możesz mieć == 2 jeśli funbox +
  • Odpowiedz
@Oo-oO: przerabiałem różne opcje i używam już tylko unifi ze switchami i AP PoE, o ile AP sa połączone kablem albo mają między sobą dobre połączenie to nie ma problemów z roamingiem, jeszcze nie znalazłem urządzenia które by miało problem z przełączaniem a w biurze używam unifi od ~ 6 lat a w domu od 3
Mikrotik wyjdzie o połowę taniej ale mam zle doświadczenia, jeśli działa to działa w
  • Odpowiedz
@kamil062: @Oo-oO ale nie ma lepszego rozwiązania jak własna dobra sieć , do której kolokwialnie wpinasz dostawcę . mam dom piętrowy , zmieniłem ostatnio z play na orange i mało mnie interesuje co mi postawili w domu. jedynie mniemam dwa boxy od nich są podłaczone pod wifi sprzetu od niech. cały dom i tak używa własnego rutera i jest git
  • Odpowiedz
  • 0
@wojciet: ok, widzę że kworum jest dość zgodne co do tego. Może powinienem to jednak poważnie rozważyć. Co mnie nieco zniechęca ;) to fakt że jest to droższe rozwiązanie (zakładając sprzęt porządnych marek) oraz przede wszystkim - bardziej skomplikowane rozwiązanie. Nie odwiedzam ich jakoś bardzo często, a nie chciałbym bawić się w help desk przez telefon. Nieciekawie kurde ;)

Póki co widzę 3 możliwości:
- najmniej roboty, średnia/kiepska jakość, średnia/kiepska
  • Odpowiedz
@Oo-oO: dla mnie to jedyne rozwiązanie biorec w dodaku ilość urzadzeń w domu. W każdej chwili można wyrzucić obecne urządzenie dostępowe od operatora (aktualnie jakiś funbox) i podłączyć cokolwiek. W sieci domowej nic się nie zmienia i niczego nie trzeba konfigurować od drukarek po tv, dekodery , komputery ... smartfony itd.. Co do wyboru sprzętu i kasy to nie ma co przesadzac. Najważniejsza sama isntalacja i oczywiście karty sieciowe w
wojciet - @Oo-oO: dla mnie to jedyne rozwiązanie biorec w dodaku ilość urzadzeń w dom...

źródło: Zrzut ekranu z 2024-07-21 01-25-30

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@wojciet: taak, kiedyś tak ustawiłem jedną sieć, działa po dziś dzień, część po kablu i wifi jeszcze w standardzie n ;) tam też wypadałoby zrobić wymianę sprzętu. Zawsze jest coś za coś, z jednej strony niczego nie trzeba konfigurować, z drugiej wszystko się starzeje.
Nie bardzo o tej porze kumam co masz na myśli, po co bawiłeś się w VPN, u mnie po prostu zwykłe dhcp z długim lease time
  • Odpowiedz