Wpis z mikrobloga

Ostatnio robiłem reinstal windowsa 10 I okazało się że wymagane jest teraz założenie konta Microsoft itd.
W związku z tym że nie mam ochoty robić czegoś co mi ludzie narzucają zerkam w stronę Linuxa.
Czy od 10 lat coś się zmieniło i można po zainstalowaniu normalnie korzystać czy się #!$%@? ciągle coś? Czy apt get install załatwi nowy program? Czy Debian dalej będzie miał problemy z połową rzeczy które działają na windowsie normalnie?
Ewentualnie poszedłbym w Macintosh ale z drugiej strony nie chce kupować nowego sprzętu chociaż procki M2 zachęcają.

#linux #mac
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi: tak to obszedłem ale jakbym chciał się bawić w jakieś kody to bym odrazu Linuxa instalował. Za rok to wgl bez podłączonego internetu nie zainstalujesz
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat: Tragedii w linuxie chyba niema, mnie już lata temu windows tak wkur.ł że zrobiłem ten doktorat z konsoli (żartuje jestem tak stary że pamiętam ms dos) ale jeśli chodzi o konsolę to wystarczy "podstawówka" i resztę ci zrobi pierwszy lepszy czat AI, sam korzystam bo mi się czasem nie chce szukać przykładów w google. ale niestety to inny system i trzeba się douczyć ale linuxowi można ufać że cię
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat:

Debian dalej będzie miał problemy z połową rzeczy które działają na windowsie normalnie?

jak będziesz chciał w Debianie zainstalować coś spoza repozytorium, to powodzenia z pakietami z epoki kamienia łupanego
  • Odpowiedz
Czy Debian dalej będzie miał problemy z połową rzeczy które działają na windowsie normalnie?


@Marek_Kodrat: Debian na desktopie. XD

Wybierasz niewłaściwy system do niewłaściwego zadania i się dziwisz, że coś nie działa jak powinno.
  • Odpowiedz
Ewentualnie poszedłbym w Macintosh ale z drugiej strony nie chce kupować nowego sprzętu chociaż procki M2 zachęcają.


@Marek_Kodrat: na początek aby sie przekonać do UNIXa to może być dobry wybór. Na system desktopowy nie bierz głupot typu stary Debian (system serwerowy) tylko coś normalniejszego jak np. Mint
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat: W dobry moment się wstrzeliłeś bo akurat wychodzi Mint 22. Powinien wyjść lada dzień.

Ja od 2015 roku po aferze telemetrycznej uczę się linuksa, od 2019 roku z małymi przerwami siedzę na stałe, a dziś mogę stwierdzić że Windows równie dobrze mógłby dla mnie nie istnieć xD Za głowę idzie się złapać jakie to postępy robi, nawet w temacie gamingu. Dla szarego zjadacza chleba w zupełności wystarczy.

? Czy
  • Odpowiedz