Wpis z mikrobloga

Zadzwonili do mnie ktoś podając się za widział cyberbezpieczeństwa polskiej policji.
#oszustwo
Żadnego ukraińskiego akcentu, jak zazwyczaj, kiedy udają że dzwonią z ING banku śląskiego, czy rosyjskich naleciałości. Czysty polski akcent.
Schemat rozmowy:
Przede wszystkim najpierw była cisza w słuchawce, kiedy odezwałam się i pytając się "halo" – można było usłyszeć że jestem kobietą i tak też stosując takie zaimki pan do mnie mówił.


W głowie pełen profesjonalizm, ale zero danych osobowych, używał też odpowiedniego słownictwa wymuszającego reakcje i przerażenie. Wyświetlający się numer niezwłocznie sprawdziłam i był użyty 4 dni temu - starszy, ok 50-60 sądząc po głosie pan szukał kogoś do pracy.

Tak więc oszuści zatrudnili Polaka (lub kogoś kto był na tyle długo w Polsce, aby mieć polski akcent bez wschodnich naleciałości), użyli normalnego nr telefonu który nie miał żadnych komentarzy na stronach internetowych i podawali się za policję.
Jako że miałam już kilka takich telefonów to powiem wam cechy wspólne:
- dzwoni mężczyzna zawsze w tych połączeniach (na call center tam gdzie ja pracowały głównie kobiety),
- wschodni akcent (tu nie),
- nie zna twojego imienia, danych. Raz znali moje imię, ale zdradził ich akcent wschodni;
- czekają aż się odezwiesz jako pierwsza.

Oddzwoniłam też na ten nr i powiedziałam że używają jej nr do tego typu działań.
  • 4
  • Odpowiedz
@Olsea: jak do mnie dzwonią tacy osobnicy, to ja zawsze pytam skąd mają mój numer, i obojętnie co powiedzą, to chcę, żeby go usunęli. Jak ktoś kontynuuje swoją gadkę, to chcę rozmawiać z przełożonym, żadnych maili czy innych. No i sami się rozłączają. Nigdy więcej nie dzwonią.
  • Odpowiedz