Wpis z mikrobloga

Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości, Piotr Durka

Techniki łączenia mózgu z elektroniką nie są wyłącznie fantazjami twórców science fiction. Interfejsy mózg-komputer już zmieniają życie – pacjentów z zaburzeniami świadomości, osób po ciężkich urazach mózgu, sparaliżowanych. Prof. Piotr Durka rozwija i wykorzystuje te technologie w badaniach. Podczas wykładu wyjaśnia, jak działają i na co obecnie pozwalają. Po wykładzie rozmowę z prelegentem prowadził red. Wojciech Brzeziński. Wykład i dyskusja odbyły się 21 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.


Prof. Piotr Durka był jednym z głównych gości Copernicus Festival 2024: Maszyna. Badania nad interfejsami mózg-komputer prof. Durka zapoczątkował w 2008 r., nadal prowadzi je na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.


Praktyczne zastosowania tej technologii rodem z filmów science-fiction to między innymi próby diagnostyki zaburzeń świadomości i śpiączki u pacjentów warszawskiej Kliniki Budzik i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.


Aby zapewnić dostępność i rozwój tej technologii w Polsce, prof. Durka doprowadził do powstania w roku 2009 pierwszych na świecie studiów neuroinformatyki I stopnia, a w roku 2012 — firmy BrainTech, która stworzyła od podstaw kompletny interfejs mózg-komputer oparty o autorski sprzęt i oprogramowanie.


#technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
POPCORN-KERNAL -  Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świado...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach