Wpis z mikrobloga

#ibs #sibo
Do wykrycia sibo jest potrzebna kolonoskopia, czy sam test wodorowo metanowy wystarczy?
Po 2l latania do gastrologow i rodzinnych w końcu udałem się do innego który mowi że diagnoza ibs jest ogólna a on u mnie podejrzewa sibo, na test będę się zapisywał jakoś na dniach ale kolonoskopii bym wolał uniknąć xD
I się zastanawiam czy nie zrobić samego testu i jak wyjdzie pozytywny na SIBO to czy nie iść od razu do gastrologa z wynikami
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ButtHurtAlert: Kolonoskopia w ogóle nie jest przydatna do diagnostyki SIBO samego w sobie - ona tego nie wykazuje. W ogóle SIBO to przerost bakterii w jelicie cienkim, a kolonoskopia bada raczej tylko jelito grube (chyba, że uda się jakoś przejść endoskopem przez zastawkę krętniczo-kątniczą na jego końcu, wtedy ew. gastrolog może obejrzeć końcową część jelita cienkiego, ale to i tak nic nie zmienia, bo przecież bakterii nie zobaczysz endoskopem).

Do
  • Odpowiedz
  • 0
@daniel-syntetyczny ogółem jeden gastrolog do którego poszedłem dla testu mi właśnie zlecił sibo i kolonoskopię od razu, ale był trochę dziwny i mu nie ufam do końca.
SIBO mi wyszło ostatecznie, udam się do gastrologa jakiegoś po antybiotykoterapie i konsultacje w sprawie kolonoskopii
  • Odpowiedz