Wpis z mikrobloga

Dawno nie oglądałem #starwars więc postanowiłem obejrzeć wszystko jeszcze raz, ale tym razem w kolejności chronologii wydarzeń, czyli od 1. Po 3 obejrzałem jeszcze Hana Solo, Kenobiego i Łotra 1 żeby mieć jakieś bezpośrednie wprowadzenie do Nowej Nadziei.

I stwierdzam, że to zły sposób oglądania. Nowa Nadzieja to kartofel obierany mieczem świetlnym w kostkę. I nie chodzi mi o przestarzałe efekty, ale o warstwę emocjonalno-fabularną (którą współczesne produkcje tak starannie tworzą), która w porównaniu do wcześniej oglądanych produkcji tutaj wydaje się jakimś nieporozumieniem, parodią. Hej Luk, widzę że zamordowali Ci rodzinkę, ale specjalnie Cię to nie przejęło, chodź jutro będziesz dżedajem. Leja, #!$%@? Ci planetę a wraz z nią wszystkich których znasz i kochasz? #!$%@? z tym, czeka się cała masa przygód, chodź z nami i nie zapomnij o dobrym humorze!

Nowa nadzieja zapewne broni się w starej trylogii, jako fajne kino przygodowe, ale jak star wars poszedł w późniejszych latach w jakieś bardziej poważne, ambitniejsze i rozbudowane wątki, przy których stara trylogia to jakiś niepasujący relikt budowany dla innego typu odbiorcy. Jeżeli już oglądać wszystkie trylogie, to tylko w kolejności produkcji, gdzie poziom ambicji twórców rośnie wraz z kolejnymi filmami i gdzie nagle nie dostaniemy butem w mordę.

#gwiezdnewojny #nowanadzieja
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@Regierungsrat_Walter_Frank zgadzam się ze lepiej oglądać w kolejności wydawania filmów a nie chronologicznie w Galaktyce z dwóch powodow (ten drugi tylko dla kogoś kto siedział w dziurze całe życie i dopiero poznaje popkulture)
1. Bariera technologiczna. Mi 30+ nie przeszkadza ale jak pokaże kiedyś SW córce lvl 1,1 to lepiej najpierw pokazać jak to wyglądało dawno temu gdy technologia (chociaż nakręcone efekty kapitalnie) była dużo bardziej prymitywna. Gdyby oglądać najpierw prequele
  • Odpowiedz
@Regierungsrat_Walter_Frank: @Fevx Z Vaderem jeszcze jest tak, że oglądając w kolejności 4,5,6 i 1,2,3 tak naprawdę to Anakin wychodzi na pierwszy plan i to on jest bohaterem całej serii. Oglądając od 1-6 mamy jakąś sagę gdzie w każdym epizodzie kto inny jest ważny

Szanuje, za przemilczenie kolejnych częsci XD
  • Odpowiedz