Wpis z mikrobloga

Ukraińcy wzywają ludność polską zamieszkałą na terenach polskich, do opuszczenia tychże ziem na tereny "nieukraińskie". Polecam sprawdzić o jakie powiaty chodzi, a raczej o jakie województwo i
nie ma tu mowu o Wołyniu. Mieli rozmach xD #ukraina #wolyn #iiwojnaswiatowa #historia

"Prezentowana ideologia ukraińskiego nacjonalizmu miała wpływ na postępowanie OUN-UPA i miejscowej ukraińskiej ludności. Znalazła ona odzwierciedlenie w sytuacji na Wołyniu i stosunku Ukraińców do ludności polskiej. Prezentujemy Ulotkę ukraińską nawołującą ludność polską do przesiedlenia na "terytorium nieukraińskie", grożącą śmiercią i zniszczeniem dobytku Polakom, którzy nie podporządkują się "rozkazowi". Postój, 2.IV.1944. Jak pokazała historia nie były to tylko groźby. Ulotka w wielu odpisach docierała do polskiej ludności, a także do władz niemieckich.

Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. DOKr17 s.233"
zenek-stefan1 - Ukraińcy  wzywają ludność polską zamieszkałą na terenach polskich, do...

źródło: 20240711_184255

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@czykoniemnieslysza: Ja się tam się nie znam czy bandyci czy nie , wrzuciłem to co znalazłem w Archiwum Narodowym w Krakowie. Kto wie może w Archiwum Narodowym w Krakowie siedzą agenci Kremla i chcą zasiać ziarno niezgody pomiędzy naszym odwiecznym bratnim narodem ( ʖ̯)
  • Odpowiedz