Wpis z mikrobloga

Witam. W regale chłodniczym w sklepie sterownik co pewien czas gubi poprawną temp. W chłodni jest przykładowo 14 stopni, a na sterowniku 7 przez co nie włącza sprężarki. Po wyłączeniu zasilania i ponownemu włączeniu (czyli restarcie) na sterowniku pojawia się poprawne wskazanie, a chłodnia zaczyna chłodzić. Wymieniono 2 różne sterowniki, 2 czujki i na każdym ta sama sytuacja. Temp. w chłodni i na sterowniku rozjeżdża się co najmniej 2 raz dziennie. Przez parę godzin sterownik pracuje poprawnie, po czym gubi poprawną temperaturę chłodni. Restart zawsze pomaga i wszystko zaczyna działać. Sterownik i czujkę więc wykluczam. Jakieś sugestie gdzie szukać przyczyny problemu, bo męczę się już z tym 2 tygodnie? :( Obecnie w chłodni jest sterownik Carel PJEZCOM000.

#elektronika #agd #chlodnictwo #klimatyzacja
uve444 - Witam. W regale chłodniczym w sklepie sterownik co pewien czas gubi poprawną...

źródło: 450109856_1632239437595635_9201678166710070254_n

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przez parę godzin sterownik pracuje poprawnie, po czym gubi poprawną temperaturę chłodni. Restart zawsze pomaga i wszystko zaczyna działać.


@uve444: Zautomatyzuj restart co kilka godzin. Skoro działa to po co inne rozwiązanie( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Carel PJEZCOM000.


@uve444: Kiedyś miałem taki problem w lodówce, że termostat nie chciał jej wyłączać, po wymienia termostatu na nowy było to samo, nie wiem czy ta rurka, w którą wprowadza się kapilarę się gdzieś odkleiła od ścianki czy co się tam stało (termostat mechaniczny). Pomogła wymiana na sterownik elektroniczny tego typu i zrobienie otworu w piance z tyłu, żeby tam wsunąć czujnik temperatury, tak by dotykał ścianki. Jednak w
motonita - > Carel PJEZCOM000.

@uve444: Kiedyś miałem taki problem w lodówce, że ter...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
@uve444 @motonita mordowałem kilka takich sterowników już.
To pozornie fajne proste tanie rozwiązanie, ale to jest zewnętrznie kopia czegoś markowego, a w środku coś jak projekt ucznia technikum na zaliczenie, bo mu pała groziła. Jakiś dziki klon 51. Zero watchdoga. Zasilanie biedne. Przekaźnik generujący przepięcie.
Ktoś wyczytał , że procesor pracuje 3.3v-5v to tak zrobił zasilacz że zasilanie lata od 3 do 5v chce i procek ma se poradzić...
Już
  • Odpowiedz
@hrumque: No mnie te wszystkie sterowniki już zaczęły w pewnym momencie irytować, bo zdechło ich ładnych parę sztuk. Do fufora ciepła także zrobiłem sterownik na arduino i ponad pół roku działa (obecnie tylko jest włączony, żeby nie zawilgotniał). Jeden z najbardziej udanych sterowników jakie mam, to chyba REX C100, którego używam jako czujnika temperatury spalin w kotle, no ale niby jest na nim napisane "Made in Japan", więc może faktycznie
  • Odpowiedz
  • 3
@uve444 ten carel to nie jest tylko prosty termostat a całkiem rozbudowany sterownik agregatu. Temperatura to nie jedyny warunek startu, tam jest jeszcze do ustawienia minimalny czas postoju sprężarki, histereza działania, postój w celu odtajania (defrost przez rozmorożenie - tutaj bym szukał winy u Ciebie) i wiele innych. Szybki restart to wlasnie zerowanie liczników tych warunków. Zawodowo mialem sporą styczność z tymi sterownikami i poprawnie ustawione nigdy nie sprawiały problemów.
  • Odpowiedz
@uve444:
Tak jak zasugerował @Xargo1 Przeczytaj instrukcję i zmodyfikuj odpowiednie parametry. Do tego sprawdź czy jakiś wentylator nie zdechł i czy czujka ma szansę czytać tę temperaturę jak należy. To są bardzo dobre sterowniki.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Xargo1 Miałem już podmienione 3 różne sterowniki i na każdym taka sama sytuacja. Temperatura się rozjeżdża po pewnym czasie. Poprzednio były 2 różne Beta RD31-6004. Czy to możliwe, że każdy sterowniki był źle skonfigurowany?
  • Odpowiedz
  • 0
@uve444 a sprawdzałeś instrukcję? Z tego co pamiętam one mają domyślną konfigurację pod chłodnię, gdzie panuje ujemna temperatura i trzeba co kilka godzin zatrzymać agregat, by rozmrozić parownik. One nie są źle skonfigurowane - one są skonfigurowane, ale nie pod twoje potrzeby.

A tak w ogóle - na twoim foto widzę, że na wyświetlaczu masz symbole wyjść wentylatora, sprężarki (koło i dwie skośne kreski) oraz alarmu. To świadczy o tym, że
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Xargo1 Z tego co mi mówił fachowiec sterownik jest na dwie czujki, a jest podłączona jedna. Dlatego miga tam błąd drugiej czujki której nie ma (chyba parownika). Ale sprawdzę te symbole. Dziwi mnie jednak, że w poprzednich sterownikach Beta na jedną czujkę był tem sam problem z rozjeżdżaniem się temperatury.
  • Odpowiedz