Wpis z mikrobloga

272 + 1 = 273

Tytuł: Ja, Klaudiusz
Autor: Robert Graves
Gatunek: powieść historyczna
Ocena: 8/10
ISBN: 9788324580088
Tłumacz: Stefan Essmanowski
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 328
Forma książki: ebook

Pierwszy tom dylogii rzymskiej autorstwa Roberta Gravesa. Zaczyna się od zamordowania Juliusza Cezara, kończy na morderstwie Kaliguli (spoiler alert!). Powieść stylizowana jest na pracę pamiętnikarsko - historyczną, pisaną przez Klaudiusza, który poza fizycznym upośledzeniem, przyczyną jego nieustannych poniżeń, był inteligentnym, bystrym i oczytanym członkiem rodziny cesarskiej.

Narracja poprowadzona jest w pierwszej osobie, ale rzadko zniża się do dokładnego odmalowania scen. Dostajemy raczej zbiór anegdot i grubym pędzlem malowanych dziejów z życia kolejnych cesarzy i ich dworzan, a więc pracę, jaką mógłby popełnić historyk opisujący wydarzenia znane mu z pierwszej lub drugiej ręki. Klaudiusz bowiem był przede wszystkim uczonym, choć w życiu obejmował różne urzędy, w tym ten najwyższy (spoiler alert!).

To prześlizgiwanie się nad większością scen, oczywiście doskonale uzasadnione w fabule, trochę mi przeszkadzało i kiedy z żalem pożegnałem się z jedną z postaci, już musiałem żegnać kolejną. Naturalnie żaden to poważny zarzut, tłumaczę się tylko z ósemki. Podobało mi się natomiast przedstawienie fragmentu historii Rzymu w żywych barwach i położenie nacisku na osobowość postaci i ich namiętności i urojenia raczej niż na - mniej lub bardziej umocowane w źródłach - suche fakty, o których możemy przeczytać na wiki. Nie znaczy to bynajmniej, że działania postaci są irracjonalne, ale z całą pewnością nie są suchą kalkulacją zysków i strat.

Graves w przedmowie do Białej Bogini przyznaje, że jego pasją była zawsze poezja, a powieści pisał tylko dla pieniędzy. Ja, Klaudiusza napisał ponoć, żeby spłacić dług. Graves jest więc być może ostatnim z pochlebców klaudiuszowych, starających się ładnym słówkiem polepszyć swój byt materialny, a pochlebstwo to, sprytny lis, napisał w sposób, który uczonemu republikanowi musiałby przypaść do gustu.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
TenLoginJuzIstniejejeje - 272 + 1 = 273

Tytuł: Ja, Klaudiusz
Autor: Robert Graves
Ga...

źródło: 352x500

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz