Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, leżakuje mi w wiadrze fermentacyjnym IPA z ekstraktów na US 05 chyba, ale jest po cichej więc było zlewane po burzliwej znad osadu i nie powinno być dużo mułu. Kupiłem sobie na promocyji IPA Bitter brew kit i mam taki pomysł, żeby zabutelkować to co jest i do tego samego wiadra bez żadnego mycia, dezynfekcji i innych pierdól zaaplikować tego brew kita tylko nie wiem czy tamte stare drożdże mogą się jakoś nie dogadać z tymi nowymi (dołączonymi do brew kitu - no name). Osadu tam prawie nie ma, ale trochę tych drożdży na pewno tam zostanie. Co się może nie udać w moim misternym planie?

#piwowarstwo #piwowarstwodomowe #brewkit
  • 12
  • Odpowiedz
@Thorus88: Tylko po co? Żeby nie umyć jednego wiadra po fermentacji?
Raz wlałem świeżą brzeczkę do wiadra z gęstwą po fermentacji burzliwej ale było jej zdecydowanie za dużo więc piwo zbyt mocno ruszyło podnosząc gwałtowanie temperaturę.
Więc po cichej ze świeżymi drożdżami tym bardziej sensu nie widzę.
  • Odpowiedz
@Thorus88: jak IPA bitter, to pewnie jakiś szczep "chico" czyli poniekąd to samo, co US05. Ja bym normalnie umył wiadro, dużo roboty z tym nie ma, tym bardziej, że pozbyłeś się większości drożdży przelewając na cichą, więc starych komórek może być za mało do reprodukcji i startu fermentacji. Jeśli koniecznie chcesz ryzykować, to wlej brzeczkę, zostaw na dobę i jeśli po 24h nie wystartuje fermentacja, to dodaj nowe drożdże z
  • Odpowiedz
  • 1
@zdjecie_z_wenszem: nie będę tego gotował wcale, wleje z puchy dodam glukozę albo ekstrakt już tak robiłem, jedynie martwiłem się o ewentualny konflikt drożdżowy, ale to jest dobry pomysł, zrobię jak napisałeś.
@lunga zwykle tak robiłem że dawałem nowa brzeczkę na gęstwę, która została i lepiej startowało nie zauważyłem nigdy minusów, chyba że gęstwy było za dużo to wtedy przed zalaniem łyżka zdezynfekowana nad płomieniem wybierałem część gęstwy
  • Odpowiedz
@Thorus88: Jeśli miałeś na dnie chociaż trochę gęstwy po cichej to ok, ale jeśli wystartowałeś nową warkę na brudach ze ścianek wiadra to.. ryzykant jesteś ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@lunga: ja to nazywam optymalizacją procesu. Coraz mniej czasu mam na tego typu zabawy, na początku wszystko robiłem jak trzeba, tak jak pan Kopyr powiedział i na wikipiwo napisano, ale teraz staram się, oczywiście bazując na wcześniejszych doświadczeniach i obserwacjach, pomijać etapy, które nie są moim zdaniem niezbędne. Zakładam przy tym że ryzyko infekcji jest większe, ale dotąd mi się nigdy nie zdążyła. Pierwsze piwo zrobiłem około 2016 roku, a
  • Odpowiedz
@Thorus88: Haha, zrobiłeś Gose zanim to było modne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Cały czas robisz z ekstraktów czy też przeszedłeś na skróty z zacierania?
Bo jestem ciekawy czy duża różnica w smaku, bo w kosztach wyraźnie - nawet nie wiem czy się to opłaca w porównaniu do skrzynki piwa w promocji.
  • Odpowiedz
  • 0
@lunga: ekstrakty cały czas, bo nie mam warunków w mieszkaniu na zabawę ze słodem. Warzenie w domu już dawno się nie opłaca w porównaniu do piwa sklepowego. Mi moje piwa z reguły nie smakują, ale ja też stawiam im bardzo wysokie wymagania. Za to ci których częstuje twierdzą że są super, ale z drugiej strony jak dostajesz od kogoś piwo to raczej nie wypada powiedzieć inaczej xd. Kiedyś udało mi
  • Odpowiedz
@Thorus88: Ja od 2014 rok uwarzyłem 72 warki, wszystkie na słodach. Sam układam receptury więc wszystkie zapisuję żeby do nich wrócić w razie potrzeby albo coś zmodyfikować. Też w mieszkaniu, ale przez te 10 lat dorobiłem się chłodnicy oraz lodówki do fermentacji więc zbicie i utrzymanie temperatury nie jest problemem. Moje piwa mi raczej smakują i pojedynczo je degustuję, a na upalny weekend wolę kupić w Dino skrzynkę Okocimia za
  • Odpowiedz
  • 0
@lunga: Ja na początku też zapisywałem receptury, ale potem przestałem. Na kuchence zwykłej gotujesz? Dajesz rade tam gar 20 litrów postawić? Ja mam garnek 10 litrów i najczęściej używam ekstraktów, gotuje i chmiele w tym garze potem rozcieńczam już w fermentorze. Kiedyś sobie zrobiłem pojemnik na wiadro ze styropianu, ale nie spełniało to swojej funkcji i zajmowało mnóstwo miejsca. Miałem długi czas problem z oddzielaniem chmielin, na początku siedziałem ze
  • Odpowiedz