Wpis z mikrobloga

Ktoś może jest w stanie cokolwiek zdiagnozować po wynikach hwinfo? Posiadam asusa G733ZX i mam z nim problem a konkretniej z procesorem. Jak widać na screenach w cinebenchu r23 osiąga cały czas ok. 9700 pkt i to przy wyłączonych wszystkich programach w trybie turbo (zmiana trybu nic praktycznie nie zmienia), chociaż ten sam laptop z tym samym procesorem i9 12900h powinien wyciągać przynajmniej 16000 (nie znalazłem jakiegokolwiek testu tego laptopa z wynikiem niższym niż ten). Laptop był odsyłany z tego powodu na gwarancję, wrócił i jak widać nic nie zrobili bo wynik jest ten sam (miał tylko wymienione zawiasy i wiatraki). Throttling w hwinfo jest pokazywany nawet przy temperaturach poniżej 60 na procku więc nie wiem o co tutaj chodzi i czy w ogóle to jest problem temperaturowy bo możliwe że to procesor jest wadliwy. Z takich ciekawych dziwnych symptomów mogę wymienić np. lekkie zawieszanie się przy pierwszym kliknięciu ustawień z prawej strony na pasku zadań, oraz np. w trybie silent (w turbo podczas grania się to nie zdarza) laptop czasam lekko laguje ekran przy przechodzeniu np. z discorda do przeglądarki. Wszystkie aktualizacje są najnowsze, biosu też. Był robiony reinstall systemu kilka razy i nic to nie dało.
#laptopy #komputery #pcmasterrace
FireLizard - Ktoś może jest w stanie cokolwiek zdiagnozować po wynikach hwinfo? Posia...

źródło: cine1

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@FireLizard: imo to ewidentnie źle założone jest chłodzenie jesli wiatraki działają, kontroler pokazuje maxymalną moc 32W XD przy ~100C ewidentnie nie przylega to chłodzenie
  • Odpowiedz
  • 0
@Zerp: Przed wymianą wiatraków było to samo. Same łopatki były wymieniane ponad rok temu i był ten sam problem przed tym. Jakiś czas temu całkowicie padło chłodzenie i wysłałem go na gwarancję. Wymienili i nic się nie zmieniło. Pisałem rok temu tutaj to samo xD
  • Odpowiedz
@FireLizard: no ale co maja do tego wiatraki, jesli chlodzenie źle przylega albo jest poprostu gdzieś zgniecione to nie odprowadza ciepła tak jak powinno, ja ci powiedziałem co jest nie tak, masz 100C przy 30W proca, ewidentnie jest coś nie tak jesli wiesz lepiej to po co pytasz
  • Odpowiedz
  • 0
@Zerp Nie wiem lepiej, zrozumiałem że chodzi Ci o to że to oni źle wiatraki założyli jak wymieniali. A ile powinno być watów w takim modelu? On ma 45W TDP czyli 45W?
  • Odpowiedz
@FireLizard: powiem ci tak, nie da sie tego zdiagnozowac przez neta, trzeba zdjac chlodzenie i zobaczyc co tam sie dzieje, moze termopady na mosfetach sa zle dobrane i przez to chlodzenie nie dolega, albo odsylaj to do producenta

ewentualnie mozesz zdjac backcover od laptopa, postawić go na boku włączyć cb23 i dotknac coolera nad cpu, jesli jest gorący a dalej zimny to znaczy ze nie odprowadza ciepla, jesli jest zimny
  • Odpowiedz
  • 0
@Zerp 2 razy już wysyłałem lapka do producenta i 2 razy wpisywałem ten problem w usterce razem ze screenami. Nic nie zrobili. Ja niestety mam dwie lewe ręce jeśli chodzi o te sprawy. Nie wiem czy nie lepiej iść z nim do innego serwisu nawet jeśli stracę gwarancję. W moim mieście serwisy mają złą renomę więc chyba będę musiał szukać gdzieś po Warszawie xD
  • Odpowiedz
@FireLizard: jesli nie masz nikogo kto ci ogarnie zawsze mozesz wysłać do wielki elektronik na yt on rzeczywiscie dobrze robi, ale nie wiem ile to u niego kosztuje, zadzwon zapytaj mysle ze cię ogarną
  • Odpowiedz
@FireLizard: pierwsza sprawa jaki system operacyjny. 10 kuleje jeśli chodzi o obsługę inteli od 12 gen, przez te #!$%@? rdzenie p core/ ecore pewnie. I widziałem filmik z serwisu takiego lapka, podobnie się zachowywał dopóki 11 nie zainstalowali.
  • Odpowiedz
  • 0
@FireLizard: Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w hwinfo widać widocznie że przegrzewają się tylko p-cory nr 0,2,4 oraz pierwsze 4 e-core. I jest to reguła u mnie przy intensywnych taskach. Nie wiem czy tak powinno być że niektóre rdzenie mają o wiele większe temperatury niż inne. Przeglądam testy tych laptopów na yt i tam temperatury są raczej równomiernie ułożone przy obciążeniach
  • Odpowiedz
  • 0
@Zerp Gość ma 4-6 tygodni czas realizacji zlecenie więc trochę długo, nie wytrzymałbym tyle bezlapka. Zobaczyłem że naprawiał ten sam model który ja mam
https://www.youtube.com/watch?v=1idUuKR19lw
No i w turbo wyciągnął na 12900h ponad 19000 w cinebenchu. Wcześniej był zainstalowany w10 i tam było max 11k, dopiero po instalacji w11 tak dużo podskoczyło. Ja mam w11, ale może coś z biosem jest nie tak.
Chyba będę musiał ogarnąć go w jakimś serwisie,
FireLizard - @Zerp Gość ma 4-6 tygodni czas realizacji zlecenie więc trochę długo, ni...
  • Odpowiedz
@FireLizard: pamietam ten odcinek, ta ciekly metal jest wszedzie tylko nie na procu xD, pewnie u ciebie to samo jest

nie wiem czego tu sie bać, otwierasz lapka, odpinasz baterie, odkrecasz, podnosisz do góry nie obracajac i zdejmujesz z nad plyty a potem czyscisz porządnie

dla mnie to jest żart że mając topowy proc masz osiagi jak na moim r5 3600 i sie z tym bujasz rok no ale twoja
  • Odpowiedz