Wpis z mikrobloga

#gielda

Kolejne pytanie zielonego w tematach giełdy, czym tak na chłopski rozum jest dywidenda? bo rozumiem to tak ze firma ,,dzieli się” swoimi przychodami raz w roku i wypłaca ci dajmy 10 procent tego co zainwestowałes jako bonus. Ale teraz pytania

Jakie akcje maja dywidendę ? bo zakładam ze nie wszystkie

Czy trzeba wpłacić iles konkretnie pieniędzy żeby taka dywidendę otrzymać ?

Skad wiedzieć kiedy dywidenda jest wypłacana ? I ile przed tym trzeba kupić akcje żeby się na nią ,,załapać”
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

bo rozumiem to tak ze firma ,,dzieli się” swoimi przychodami raz w roku


@Chlor2115: Prawie tym, tyle że nie przychodem, a zyskiem, nie raz w roku, a wtedy gdy zarząd zdecyduje i w takiej wysokości, jak zadecydują. Nie wszystkie spółki w ogóle wypłacają dywidendy. Przy czym jeśli planujesz łapać się na dywidendy a potem sprzedawać akcje, to od razu ostrzegam, że ich kurs zwykle spadnie o tyle, ile dywidendy wypłacą.
  • Odpowiedz
@Chlor2115: Firma X zarobiła kwotę Y, firmy znajdują się na giełdzie żeby pozyskiwać kapitał od inwestorów. W ramach rekompensaty za udzielenie im swoich funduszy mogą chcieć się podzielić zarobionymi pieniędzmi (ale nie muszą, imo. nawet lepiej jeśli wolą przeznaczyć to na dalszy rozwój, żeby wartość ich akcji rosła dalej). Nie ma jakieś zasady, które firmy dają dywidende, a które nie. Chcą to się dzielą, wolą przeznaczyć na inny cel to
  • Odpowiedz
No i o takie coś mi chodziło, czyli dywidenda to taki ,,miły dodatek” a nie plan na długoterminowe zarobki


@Chlor2115: no nie do końca, wiele osób trzyma długoterminowe portfele dywidendowe i bardzo ładnie na tym zarabia. A jak masz IKE/IKZE gdzie nie płacisz podatku od dywidendy to jeszcze lepiej.
  • Odpowiedz
@banzi: tak, inwestowanie długoterminowe pod dywidendę też ma jakiś sens, chociaż ja tego zwolennikiem nie jestem. Sam preferuje gdy spółki reinwestują zyski, ale na IKE/IKZE to spoko opcja. Ja niby mam IKE obligacje, ale będę musiał się zastanowić nad takim rozwiązaniem.
  • Odpowiedz
@Chlor2115: https://strefainwestorow.pl/dane/dywidendy/lista-dywidend/2024
To jest dobry kalendarz co i kiedy i ile na GPW

Ze spółkami dywidendowymi jest tak, że przed wypłaceniem dywidendy rosną i dużo inwestorów kupuje je wcześniej i sprzedaje przed dywidendą zanim odetną dywidendę od ceny akcji. Po wypłacie dywidendy, leci kurs o cenę akcji. Jeśli spółka jest dobra inwestorzy wykupują akcje, jak nie to wiadomo. czekasz na zmiany...
ja na 12 spółek mam tylko dywidendowe i kupując
  • Odpowiedz
ludzie nie maja pojecia jak pomocny jest chatgpt


@KrowkaAtomowka: Do momentu gdy jesteś w stanie jakoś to skontrolować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ostatnio o coś pytałem, to coś mi nie grało i dopytałem, czy na pewno tak jest w jednej sprawie. Odpisał mi z rozbrajającą szczerością, że nie, skłamał, sorry xD
  • Odpowiedz