Wpis z mikrobloga

#mecz #euro2024 #euro #pilkanozna #takaprawda
W sumie wczoraj też się emocjonowałem podczas meczu, ale jakby nie było to Lewandowski odtańczył bachatę przed piłką i stał się pośmiewiskiem tylko dlatego, żeby nasza narodowa kadra nie przegrała trzech meczy.
Dosłownie naraził się na obelgi tylko dlatego, żeby Polska wyszła z jakimś honorem.
  • 19
  • Odpowiedz
@Prolaptop: Tak tańcował, że gdyby nie kruczek prawny to skończylibyśmy z 0:1. Nie wiem na ile trafienie karnego to kwestia celnego strzału a na ile "zmylenia bramkarza bachatą", ale poszły apele do FIFA, by tego zakazać, bo nie zadecydowała luta w bramkę, tylko to, że Lewy wmanewrował Maignana w ruszenie się sekundę za wcześnie.
  • Odpowiedz
@labedziejowski: Żeby nie było, sędzia nie miał wyboru, musiał przyklepać powtórkę. Przepisy to przepisy, nawet jeśli głupie. Niemniej jaki kruczek? Ano w postaci zbyt ogólnikowego i jednostronnego przepisu. Strzelający może niemal wszystko. Rozpraszać, zatrzymywać się a nawet nie widzę przeciwskazań, by się cofnąć i zrobić replay. Bramkarz za to musi stać w linii bramkowej do momentu oddania strzału i nie ma żadnego marginesu błędu. W jego przypadku jeden ch... czy przypadkiem wyjdzie o centymetr czy umyślnie o 2 metry...
https://www.thefa.com/football-rules-governance/lawsandrules/laws/football-11-11/law-14---the-penalty-kick

Może się nie znam, ale jak dla mnie status quo jest słaby i można to naprawić na różne sposoby. Na przykład jak strzelający biegnie do piłki to już nie może się zatrzymywać. Ewentualnie zawrzeć ten sam zapis co przy bramkarza, że nie wolno rozpraszać. Niemniej czy spełnia to Twoją definicję "kruczka prawnego"? Nie wiem, ale możemy to nazwać "exploitem" jeśli wolisz. Bo markując strzał możesz skłonić bramkarza do popełnienia błędu, który można wykorzystać co najmniej na dwa sposoby. Lewy zobaczył, że Maignan ustawił się do rzutu w prawo, więc przy prawdziwym strzale posłał piłkę w lewo. No, ale to był taki kasztan, że nie wyszło, więc odplaił Plan B, czyli "Panie Sędzio, ale on wyszedł" i cyk, powtóreczka.

Nie jest to nielegalne, ale za to bardzo niesportowe. Trochę jak z ofsajdem. Nie zawsze był zakazany i mogłeś kompletnie legalnie kampić pod bramką przeciwnika. Co zwyczajnie ch...we i bodaj już w XIX zauważono tu problem. Tak samo według mnie jest z karnym. Zresztą, w 2010 wielu strzelców tańcowało, co nie spodobało się UEFA i mieli za to karać żółtą kartką. Dlaczego znowu tak można a Dudek Dance dalej jest zakazany? Nie mam zielonego pojęcia, ale taniec naszego bramkarza był na miarę wygranej w Lidze Mistrzów XD Jak zobaczysz sobie to znajdziesz kilka przewinień z perspektywy 2024, w tym wyjście z
PepikPL - @labedziejowski: Żeby nie było, sędzia nie miał wyboru, musiał przyklepać p...
  • Odpowiedz
Dlaczego znowu tak można a Dudek Dance dalej jest zakazany? Nie mam zielonego pojęcia, ale taniec naszego bramkarza był na miarę wygranej w Lidze Mistrzów XD Jak zobaczysz sobie to znajdziesz kilka przewinień z perspektywy 2024, w tym wyjście z linii bramki.


@PepikPL: W tamtych latach ten przepis także obowiązywał tylko praktycznie nie był egzekwowany. Relatywnie od niedawna mocno zwracają na to uwagę.
  • Odpowiedz
@GeWa: Wierzę na słowo, bo ciężko znaleźć historyczne przepisy. Niemniej nie brzmi to jakkolwiek zaskakująco. Wystarczy spojrzeć jak sprawy się mają z VAR-ami. Niektórzy sędziowie z jakiegoś powodu niechętnie sprawdzają zapis z kamery. No, ale mniejsza, bo teraz w przepisach brakuje równowagi i niby sędzia mógłby dać Lewemu żółtą kartkę za niesportowe zachowanie jako takie, ale już to widzę XD By go zjedli jeszcze bardziej niż mnie. Tu muszą pójść
  • Odpowiedz
@PepikPL: ale reguły jasno wskazują, że strzelający nie może zamarkować strzału ale może markować nabieg, więc nie ma tu kruczka prawnego.

Po drugie, to jest rzut karny, tj. z definicji stały fragment gry będący kara za nieprzepisowe zagranie w polu karnym. Więc korzyść powinna być przyznana drużynie strzelającej.

Rolą bramkarza jest zrobić wszystko, żeby obronić ale musi robić to w ramach ustalonych reguł, żeby nie generować korzyści względem strzelającego (tj.
  • Odpowiedz
@labedziejowski: Gdzie masz, że nie może markować strzału? Bo w przepisach, które linkowałem tego nie widzę.

(...) więc nie ma tu kruczka prawnego.

Jak definiujesz kruczek prawny? Poza tym przecież zaproponowałem byśmy przerzucili się na mówienie o exploicie, co by zakończyć tę bezcelową dyskusją o semantyce.

Po drugie, to jest rzut karny, tj. z definicji stały fragment gry będący kara za nieprzepisowe zagranie w polu karnym. Więc korzyść powinna być przyznana
  • Odpowiedz
@PepikPL:
If, before the ball is in play, one of the following occurs:
 the player taking the penalty kick or a team-mate offends:
Feinting to kick the ball once the kicker has completed the run-up (feinting in the run-up is permitted).

Jest to na pewno naginanie do skrajności tego przepisu, ale wciąż: drużyna faulująca dostaje karę za faul w polu karnym i jest na gorszej pozycji. Ale wciąż mogą
  • Odpowiedz
@labedziejowski: Tylko, że tam masz ONCE THE KICKER HAS COMPLETED THE RUN-UP.

Jest to na pewno naginanie do skrajności tego przepisu, (...)

Do skrajności masz to, że strzał powinien zostać oddany w kierunku bramki. Czyli co, jak przestrzelę to powtórka? XD

(...) ale wciąż: drużyna faulująca dostaje karę za faul w polu karnym i jest na gorszej pozycji. Ale wciąż mogą się wybronić

"Gorsza pozycja" to niedopowiedzenie, dlatego jestem
  • Odpowiedz
@PepikPL: no okej, ale masz też nawias który doprecyzowuje sytuację run-up. Nie widzę tu za bardzo powodu do kwestionowania tego, że nie można markować strzału, ale można strugać pawiana podczas zabiegu.

Strzał w kierunku bramki oznacza, że nie możesz strzelać do tyłu albo na out.

Trudno jest zmienić te przepisy, żeby nie były
  • Odpowiedz
no okej, ale masz też nawias który doprecyzowuje sytuację run-up.

@labedziejowski: I co w nim jest? Że można markować nabieg czy w trakcie nabiegu?

Strzał w kierunku bramki oznacza, że nie możesz strzelać do tyłu albo na out.

Wiem po co powstał ten przepis, ale strzał w kierunku bramki oznacza strzał w kierunku bramki. Co autor miał na myśli nie ma mocy prawnej. Nas obowiązuje zapis... który sformułowali
  • Odpowiedz
@PepikPL: feinting in the run-up oznacza, że możesz rozpraszać bramkarza i go dekoncentrować takim zachowaniem jak wykonał Robert, bo to jest rzut karny dla Ciebie. Czemu strzelający miałby być na równej pozycji z bramkarzem, skoro to jest to stały fragment gry spowodowany naruszeniem przepisów przez drużynę broniącą.

Strzał w kierunku bramki oznacza tyle, że masz strzelać w krótki bok boiska na którym stoi bramka, nie widzę tu za bardzo idiotyzmu
  • Odpowiedz
(...) bo to jest rzut karny dla Ciebie. Czemu strzelający miałby być na równej pozycji z bramkarzem, skoro to jest to stały fragment gry spowodowany naruszeniem przepisów przez drużynę broniącą.

@labedziejowski: Już się do tego odnosiłem i w przeciwieństwie do Ciebie nie zamierzam się powtarzać.

Strzał w kierunku bramki oznacza tyle, że masz strzelać w krótki bok boiska na którym stoi bramka, nie widzę tu za bardzo idiotyzmu o którym mówisz.

Pierwsze słyszę, że kierunek bramki = kierunek krótkiego boku XD Jeśli musisz sparafrazować zapis stosując całkowicie inne określenia to znaczy, że jest on źle sformułowany, tyle. Jak każesz kurierowi zostawić paczkę pod drzwiami to ma zostawić pod drzwiami a nie w losowym miejscu podjazdu,
  • Odpowiedz
@PepikPL: przeczysz samemu sobie, mówiąc że zawsze jest człowiek który decyduje (tj. interpretuje) przepis, a potem mówisz zamysły autora nie mają żadnego znaczenia. Ale niestety mają i nawet w polskim prawie stosujesz najpierw wykładnię językową, a jeśli ona nie daje rezultatów yo odnosisz się do wykładni systemowej i funkcjonalnej (między innymi patrząc na uzasadnienie wprowadzenia przepisów).

Jeśli nie rozumiesz co oznacza strzał w kierunku bramki to ja myślę że nikt
  • Odpowiedz
przeczysz samemu sobie, (...)

@labedziejowski: Nie?

(...) mówiąc że zawsze jest człowiek który decyduje (tj. interpretuje) przepis, a potem mówisz zamysły autora nie mają żadnego znaczenia.

Bo to nie autor dokonuje interpretacji, tylko sędzia. On podejmując decyzje widzi tylko zapis, bez, nie wiem, komentarza od osoby, która go wymyśliła. W zasadach gry stoi, że bramkarz ma stać w linii do momentu kopnięcia piłki i musi sam ze sobą rozstrzygnąć czy rozumie to dosłownie czy według niego chodzi tu co do zasady o uzyskanie nieuczciwej przewagi. To nie jest tak, że sobie coś wymyślam, tak działa orzecznictwo chociażby w Polsce. Sądy nie idą z pytaniem do Sejmu co autor miał na myśli, tylko sami interpretują. Jeśli nie wierzysz to spytaj jakiegoś
  • Odpowiedz
@PepikPL: oczywiście, że sędzia nie będzie biegał z komentarzem do każdego przepisu i czytał rozprawkę przez zagwidaniem faulu czy nie. Taki sędzia się przygotowuje do meczu, uczy przepisów i podejmuje decyzje uwzględniając całokształt przepisów i norm z nich wynikających, m.in wiedząc, że przepis o nieprzekraczaniu linii przez bramkarza w momencie strzału został wprowadzony po to, by bramkarz nie zyskiwał przewagi nad strzelającym z uwagi na cel rzutu karnego jakim jest
  • Odpowiedz
podejmuje decyzje uwzględniając całokształt przepisów i norm z nich wynikających, m.in wiedząc, że przepis o nieprzekraczaniu linii przez bramkarza w momencie strzału został wprowadzony po to, by bramkarz nie zyskiwał przewagi nad strzelającym (...)

@labedziejowski: Ten zapis jest od dawna a rozlicza się z niego od paru lat. Zobacz jakie tańce Dudek odstawiał w 2005 we finale Ligii Mistrzów i to zaważyło na wygranej Liverpoolu XD A wtedy przepisy były takie same. Zamysł twórcy się zmienił? Nie, po prostu nie zawsze praktyka jest zbieżna z literą prawa i tyle.

(...) z uwagi na cel rzutu karnego jakim jest ukaranie drużyny faulującej.

Jeszcze raz, karny to nie zawsze kara a poza tym strzelający i tak ma przewagę. Nie wiem ile razy mam jeszcze to powtarzać, ale powoli zaczyna mi się
  • Odpowiedz