Wpis z mikrobloga

Mam dobrze zaizolowany budynek z kominem grawitacyjnym w praktycznie kazdym pomieszczeniu. Latem klimatyzacja jest tam właściwie zbedna, w srodku jest bardzo przyjemnie. Zastanawiam sie nad instalacja rekuperacji żeby obciac troche koszty ogrzewania zima, ale zastanawiam sie czy nie popsuje mi to sytuacji latem? Mam niewielka wiedze na ten temat i zero doswiadczenia

#dom #budujzwykopem #rekuperacja
  • 9
  • Odpowiedz
@wiewior_s: Jak masz grawitacyjną, nie zakładasz reku bo to się wyklucza. Z drugiej strony jeżeli zamierzasz obniżyć koszty ogrzewania stosując rekuperację to nie ma na to szans. Nie są to niewiadomo jakie plusy finansowe.

Dzięki Rekuperacji masz przede wszystkim czyste powietrze w domu - zwłaszcza zimą. Bo jak się patrzy na filtry to się dopiero oczy otwierają :)
  • Odpowiedz
Zastanawiam sie nad instalacja rekuperacji żeby obciac troche koszty ogrzewania zima


@wiewior_s: Głównym zadaniem rekuperacji jest prawidłowa wentylacja domu a nie oszczędność na ogrzewaniu.
Zimą to co zaoszczędzisz na ogrzewaniu przez odzysk rekupertora to wydasz na prąd przez nagrzewnicę, możesz kupić też droższy rekuperator z wymiennikiem który nie potrzebuje nagrzewnicy ale taka jednostka kosztuje tyle że nie zwróci Ci się przez 50 lat a jej żywotność to pewnie max 20 lat.
  • Odpowiedz
@Zabi96 dokladnie jako użytkownik reku, nawet nie mysle nad oszczędnościami jakie reku przynosi. Dla mnie to poprostu rozwiazanie swietne dla nowych domów- termosow. Serwis reku 700 co rok, filtry 170 co pol roku. Serwis zrobisz sobie sam, ale pierwsze 2 lata musisz zrobić zeby utrzymac gwarancje.
Budować od podstaw nie robisz kominow itp
Ale podsumowujac-w lato wtlaczasz cieple powietrze do srodka -wiec klima albo przeciag robisz otwierając okna bo zginiesz:)
W nocy
  • Odpowiedz
Latem klimatyzacja jest tam właściwie zbedna, w srodku jest bardzo przyjemnie.


@wiewior_s: Latem grawitacja praktycznie nie działa, więc jeśli masz przyjemnie to po prostu nie ma wentylacji i powietrze z zewnątrz nie trafia do domu :)
Chcąc zapewnić te podręcznikową wymianę powietrza w trakcie godziny (60-80% obiętości sześciennej mieszkania) musiałbyś latem otwierać okna i robić przeciąg cały czas, a to już znacznie podniosłoby temp w domu i nie byłoby tak przyjemnie.
  • Odpowiedz
@wiewior_s: ja ebie na te powyższe wpisy, na rekuperację należy patrzeć nie jak na nazwę, ale poszczególne jej elementy, które można sobie samodzielnie poskładać, podstawowym elementem jest wymiennik ciepła (przeważnie wymiennik krzyżowy) i tak samo będzie działał w ziemie i lecie (w zimie nawet gorzej bo może zamarznąć, oczywiście w kombajnach=rekuperatorach są grzałki zabezpieczające przed tym)
  • Odpowiedz