Wpis z mikrobloga

dach 370 m2, 5 rynien
czy myślicie, że jakbym dał 2 rynny do jednej studni chłonnej, a 3 rynny do drugiej to by starczyło?
na yt widziałem jak robił użytkownik studnię chłonną z rury karbowanej fi600, 1,5m długości (wychodzi 100 zł taniej jak takie coś gotowe z dziurami na dole o nazwie studnia chłonna, bo jeszcze dekiel trzeba dokupić)
grunt niestety glina, wybrałbym trochę szerzej, geowłókniną obłożył, na dole wsypał żwiru, później kamień (mam różnej wielkości, może by się nadawały) i znowu do góry żwir
nie chcę chyba zbierać deszczówki, a tutaj taniej wyjdzie, wszystko rurą fi110, jakbym ewentualnie te trzy łączył to wtedy fi160
#budowadomu #budujzwykopem
  • 25
  • Odpowiedz
@hexxx: Gdybyś dowiedział się ile wody zbiera się średnio z takiego dachu jak twój w ciągu godziny na przykład, to mógłbyś przygotować dół gdzie chciałbyś wykonać studnię chłonną, puścić szlauf z wodą i lać wodę z wodociągów czy tam studni żeby osiągnąć podobny wynik i zobaczyłbyś ile ten dół jest w stanie wchłonąć wody w czasie. Myślę, że to całkiem realny test, a też jakoś specjalnie kosztów nie poniesiesz przy wylaniu
  • Odpowiedz
  • 0
@ProgramistaNaBudowie: mogę wykopać dół, podłączyć 3 rynny i poczekać na deszcz, w końcu i tak będę chciał coś z tym zrobić
w sumie zostało mi naprawdę dużo żwiru (miał być pod kostkę, ale kostki na razie się nie planuje) i mogę ewentualnie wybrać trochę większe te doły i wymienić glinę na żwir
  • Odpowiedz
@hexxx: tu dośc fajnie opisali https://oczyszczalniebiologiczne-mawex.pl/do-czego-sluzy-i-jak-dziala-studnia-chlonna/

Studnia chłonna będzie działała poprawnie nawet na bardzo gliniastym czy ilastym gruncie, jednak pod warunkiem, że uda się dotrzeć do warstw o większej przepuszczalności, w których dominują piski, żwir czy kamienie. Posadowienie studni chłonnej w gruncie gliniastym nie ma sensu: przesączanie wody będzie tak małe, że studnia spełni co najwyżej rolę zbiornika na wodę.


Drugim przeciwskazaniem do budowy studni chłonnej jest wysoki poziom wód gruntowych.
  • Odpowiedz
@hexxx: Ja mam poziome, ale nie znam się. Spadek robisz bardzo prosto. Bierzesz poziomnicę, która ma taki plastikowy element/zatyczkę na końcu (chyba każda ma, a przynajmniej te zwykłe marki PRO) i wkręcasz sobie wkręt na odpowiednią długość. Gdy poziomnica pokaże, że jest oczko, to znaczy, że jest odpowiedni spadek. Do poziomnicy 120 cm Wkręcasz wkręta by wystawał na 2 cm i tak sobie przykładasz u góry rury i masz spadek.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ProgramistaNaBudowie a myślisz, że mogę dac osadnik teraz nizej jak nie mam kostki, a potem ewentualnie skrócić rynne, nie mam pojecia na jakim poziomie bedzie opaska wokół domu
Jak robili elewacje to tez ten klej na fundamencie od dołu nie jest na rowno, są takie ubytki lekkie, chyba będę musiał dociągnąć klej
Nie myślałes tez nad czyszczakiem pionowym?
  • Odpowiedz
Nie zastanawiałem się nad pionowym, wtedy chciałem mieć taki na równo z tym co dookoła rury spustowej. Każdy czyszczak trzeba czyścić, on jest po to żeby się zapychał i by go czyścić raz na jakiś czas. Możesz zamocować rury teraz i później skrócić. Też będę w tym roku montował, a później ewentualnie poprawiał i docinał. To co jest pod ziemią to moim zdaniem nie ma sensu podklejać, dokładać kleju, bo i po
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ProgramistaNaBudowie rury i tak mam zamontowane. A jakiej firmy brałeś czyszczaki? Mam budmatu wszystko ale czyszczaki polecane są Galeco. Z tym klejem chodzi mi o to żeby dołożyć kleju tam gdzie większy ubytek zeby nie podnosic sie z kostką wyżej tyłko po to żeby zasłonić ubytek kleju.

Jeszcze mam problem, bo muszę przejsc pod rura kanalizacyjna od szamba, bede musial zacząć niżej
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ProgramistaNaBudowie hehe, nie rozumiesz. Albo ja slabo tłumaczę. Tam brakuje ziemii, wiem. Ale chodzi o to, że klej na cokole jest nierowno wykończony (ubytki kleju) Wiec wole dolozyc kleju niz podnosic kostkę zeby to zasłonić. Chciałbym kostke zrownac rowno z poczatkiem cokołu, wiec nad kostka bedzie widac te ubytki. Teraz albo przy tynkowaniu.
hexxx - @ProgramistaNaBudowie hehe, nie rozumiesz. Albo ja slabo tłumaczę. Tam brakuj...

źródło: temp_file5449488128215980534

Pobierz
  • Odpowiedz