Wpis z mikrobloga

@arryyyy
Jako sympatyk widoków z okna/balkonu muszę przyznać, że widoczek jest naprawdę ciekawy. Jeszcze żem się z takim nie spotkałem. Troszka jak na końcu cywilizacji. Jak tylne drzwi do osiedla.
A na deskach i płytkach to się niestety nie znam
  • Odpowiedz
Myślałem żeby położyć na to deski tarasowe, ale zastanawiam się czy kompozytowe czy drewniane i jak to zrobić żeby jak najmniej podnieść poziom balkonu


@arryyyy: Kilka istotnych kwestii:
1. czy na ten balkon sięga słońce (zwłascza - przez dużą część dnia)? Bo kompozyt bardziej, deska mniej, ale jedno i drugie a) mocno się w słoncu nagrzewają (na pewno mocniej niż płytki) b) w ostrym słońcu (zwłaszcza drewno) po roku-dwóch będzie
  • Odpowiedz
@arryyyy Jeśli deska ma np. 2,5 cm to żebyś posrał się a zesrał jak mówił mój nauczyciel to i tak minimum 2.5cm do góry pójdzie ;)
No chyba, że będziesz obecne skuwał ale szczerze ja bym się bał na balkonie z takimi pracami wjechać xd

A amteriał...no cóż ja nie lubię drewnianych rzeczy wystawionych na działanie słońca, wiatru ewentualnie deszczu etc. za dużo bawienia się z konserwacją.
Możesz też sobie kupić
  • Odpowiedz
@arryyyy:
3. rozmiar. Jeśli chcesz z "pełnych" desek kłaść - to kompozyt ma tendencję do deformacji od temperatury, a drewno - od wilgoci, a w efekcie "stawania dęba" jeśli nie będzie przytwierdzone do przytwierdzonych legarów pod spodem (które również dadzą przestrzeń do odpływu wody spod desek) Dlatego tutaj jakieś minimalne minimum to grubość legara jakieś 2-3cm, plus grubość deski, w efekcie 5-6cm jak nic, a raczej więcej.
  • Odpowiedz
@arryyyy: ja miałem drewniane runnen z Ikei. Były spoko, ale jednak trzeba o to dbać i co jakiś czas bejcować. Teraz w nowym mieszkaniu stwierdziłem, że robię kompozyt. Kupiłem też z Ikei, ale ten ich "kompozyt" jest najzwyklejszym plastikiem z wtrysku, więc go zwróciłem.

Znalazłem w bardzo podobnej cenie podesty, które wyglądają dużo lepiej i są faktycznie z tego co się zwykle rozumie jako deski kompozytowe (pył drewniany + tworzywo)
https://liderwood.pl/sklep/podest-tarasowy-kompozytowy/panel-standard-30x30/podest-tarasowy-kompozytowy-jasny-szary-30-x-30-x-25cm/

Na razie od tych 2 miesięcy jestem bardzo zadowolony i mimo tego, że pół dnia mocno świeci słońce jeszcze się nie zdarzyło żeby balkon był zbyt gorący. Zobaczmy co będzie przy
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque:
1. Słońce jest tylko popołudniu, teraz od ok. 15
2. Dość równy, w kilku miejscach pomierzyłem i największa różnica jaką znalazłem to 2-3mm
3. Różowej podobają się z wyglądu te "pełne" deski, da się to jakoś położyć bez legarów, albo z jakimiś cieńszymi? Tak żeby zmieścić się w ok. 4cm?

@voldi To że poniżej grubości desek nie zejdę to wiem :D Co do materiału to wiem że drewno jest bardziej problematyczne, ale bardzo lubię je w dotyku więc myślę że dam radę raz w roku z
  • Odpowiedz
  • 0
@Schizotypoidal to akurat Gdynia, ale miejsce takie że rzeczywiście trochę koniec cywilizacji :)

@mkorsov to jest 10-piętrowy blok, a zdjęcie z 6 piętra, te drzewa są na wzniesieniu dlatego wydaje się że jest niżej

@bukszpryt w planie zagospodarowania nie jest przeznaczone na zabudowę, wiadomo plan można zmienić, ale osiedle ma 30+ lat i narazie nie widać planów na zmiany, więc mam nadzieję że przez min. 5 lat tak zostanie
  • Odpowiedz
@arryyyy mam taras z modrzewia, cały dzień w pełnym słońcu, 4 rok, biały kolor i dalej to dobrze wygląda. Raz do roku to myję karcherem i olejuje, nie szlifowałem ani razu. Pająki będziesz miał bankowo w zakamarkach, ja miewam dodatkowo mrówki, ale to łatwo wytępić.
Jak chcesz deskę to możesz w sumie dać byle jaką listewkę jako legar żeby się zmieścić w tych 4 cm i jak skręcisz to do kupy
  • Odpowiedz
@arryyyy: od strony gdzie docinasz mocowania po prostu nie ma :)
ja położyłem je zaczynając od balustrady. Od strony budynku jest docięte i tam zamków już nie ma
  • Odpowiedz
@arryyyy: to nawet wynika z rozporządzenia, warunków technicznych po której stronie nalezy podłączać ciepła, po której stronie zimną wodę. Dlatego ciepła powinna być po lewej stronie, kurek lewy czy w lewo wajcha przy baterii mieszającej. Taki jest standard i przyzwyczajenia, prawa ręka łapie za prawy kurek. Ale jak zrobisz u siebie odwrotnie będzie ok, nikt tego nie sprawdza 😉
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki wszystkim, jeszcze zobaczę ale albo pójdę w te puzle z ikei albo spróbuję coś samemu zrobić na legarach
  • Odpowiedz