Wpis z mikrobloga

@interpenetrate: ale jak połączyć "kabelki"? Podłączysz je razem szeregowo to będą działały wolniej o ile w ogóle. Podłączysz równolegle to masz szansę uszkodzić gniazdo i kilka innych rzeczy na płycie. Zazwyczaj na płycie masz kilka wyjść zasilających do wentylatorów.
  • Odpowiedz
@interpenetrate połączysz kabelki w sensie jakiegoś rozdzielacza na kilka gniazdek? Możesz, ale...
czy regulacje obrotów robisz przez regulacje napięcia, czy przez PWM (4ty kabelek) to różne wentylatory różnie na to reagują. w sensie takim, ze jedne szybciej zaczynają się kręcić (albo kręcą się nawet przy pwm=0), inne później, więc ich wspólna regulacja może okazać się kulawa (jedne będą wolno się kręcić a inne już bardzo mocno).

ale niekoniecznie, może się przypadkowo
  • Odpowiedz
@interpenetrate: da się, ale będą się kręcić z różną prędkością na tym samym ustawieniu najpewniej. też weź pod uwagę, ze wyprowadzenie na płycie ma określoną wydolność prądową i lepiej abyś jej nie przekroczył, upewnij się, że nie ciągniesz z portu więcej watów niż producent przewidział.

chyba, zę masz wszystkie wentylatorki PWM wtedy do płyty idzie tylko PWM a zasilanie masz z sata
tego typu https://www.angela.pl/p9232,gelid-rozgaleziacz-4x-4pin-pwm-zasilanie-z-molex-ca-pwm-03.html

ogólnie to bym proponował jak
  • Odpowiedz
@interpenetrate:
nie, wszystkie wentylatory połączone z użyciem 'PST' biorą prąd z jednego portu na płycie. ten kabelek tylko rodziela sygnał PWM, to nie ma osobnego zasilania.

CO mają inne łożyska, powinny być wytrzymalsze, ale nieco głośniejsze. zwłaszcza jak się zużywają.
  • Odpowiedz
*CPU_FAN1 supports the fan power up to 1A (12W).

**CHAFAN1~3/WP support the fan power up to 2A (24W).
CHA
FAN1~3/WP can auto detect if 3-pin or 4-pin fan is in use.

biorąc pod uwagę, że te arctici mają 0.12A jeden, to portu w tym asrocku hdv nie upalisz łącząc je zbyt łątwo
  • Odpowiedz
Podłączysz je razem szeregowo to będą działały wolniej o ile w ogóle.

@ProblemM8: Czemu? Powiedzmy będę miał 2 arctici pwm. One mają kabelki do łączenia (daisy-chain to się chyba nazywa?). I jak połaczę dwa ze sobą i wepnę do mobo, to nie będą sie kręcić z równą prędkością, tylko w różnych prędkościach?

Zazwyczaj na płycie masz kilka wyjść zasilających do wentylatorów.

@ProblemM8: Tak, u mnie też tak jest. U mnie jest 1A oraz 2A w zależności od portu, jak w poście wyżej pisze 10129
Czym różni się
interpenetrate - >Podłączysz je razem szeregowo to będą działały wolniej o ile w ogól...

źródło: obraz_2024-06-12_100537478

Pobierz
  • Odpowiedz
@interpenetrate:

Bo u mnie to miałoby wyglądać tak. 2x14 od dołu i od góry. 2x12 po bokach.

Z tego co wiem, muszę zrobić albo negatywny albo pozytywny przepływ powietrza. Najgorzej jak będzie neutralny, tak? Czyli u mnie jak tylko górne będą wyciągać powietrze, to znaczy że mój obieg będzie pozytywny? Czyli więcej powietrza będzie wpadać niż wypadać - czyli to jest ten rodzaj przepływu, który minimalizuje zbieranie się kurzu w środku? (bo na tym też mi zależy).


No w zasadzie tak, jak więcej wentylatorów będzie wtłaczać powietrze do obudowy niż wyciągać, to w obudowie będzie lekkie nadciśnienie. Co do kurzu to i tak będzie, zainteresuj się
  • Odpowiedz
Podłączysz je razem szeregowo to będą działały wolniej o ile w ogóle.

@ProblemM8: Czemu? Powiedzmy będę miał 2 arctici pwm. One mają kabelki do łączenia (daisy-chain to się chyba nazywa?).


@interpenetrate mylisz łączenie "jeden za drugim przez złączki " (gdzie realnienlaczysz równolegle, masa do masy, plus do plusa, PWM do PWM, a sygnał RPM do płyty - tylko z pierwszego wentylatora) z elektrycznym łączeniem szeregowo (gdzie plus jednego idzie
  • Odpowiedz
Co do kurzu to i tak będzie, zainteresuj się filtrami może?


@mr_root: mam je wszędzie oprócz góry gdzie będzie wyciąg

tak że śmiało możesz podłączyć po 2 wentylatory do gniazda przez splitter i sterować ich obrotami po
  • Odpowiedz
Takie łączenie przez "chain" dedykowany jest ok


@hrumque: czyli to nie jest to co już jest przy wiatrakach takich jak Arctic tylko coś co trzeba dokupić tak? To mówisz teraz o takich malutkich złączkach z 3 pinami?
  • Odpowiedz