Wpis z mikrobloga

Hoimar Gerhard Friedrich Ernst von Ditfurth (1921- 1989) – niemiecki lekarz, neurolog i psychiatra, doktor habilitowany nauk medycznych; popularyzator nauki, autor szeregu monografii, m.in. trylogii: "Dzieci Wszechświata", "Na początku był wodór", "Duch nie spadł z nieba"

"Z chwilą, gdy się założy i zaakceptuje fakt ewolucji chemicznej i następującej po niej ewolucji biologicznej, a także fakt postępu tej ewolucji do coraz bardziej złożonych struktur i zdolności, pojawienie się zjawisk psychicznych w toku dalszego biologicznego rozwoju staje się wydarzeniem koniecznym. A więc nasz duch musiał także zrodzić się z tego rozwoju. Różniące się między sobą pod względem funkcjonalnym - a także wieku - podstawowe części naszego mózgu wprawdzie do dnia dzisiejszego odzwierciedlają trzy najważniejsze kroki, dzięki którym ewolucja wzniosła się z poziomu biologicznego na psychiczny, ale są one rezultatem tego rozwoju, a w żadnym razie nie jego przyczyną. Podobnie jak wszystko, co na tym świecie istnieje, tak samo świadomość nasza ze wszystkimi swymi osobliwościami jest wytworem realnej historii, sumą następujących po sobie ściśle określonych i konkretnych wydarzeń, które ją zrodziły. Nasze myślenie i przeżywanie, nasze lęki i nadzieje po dziś dzień noszą na sobie piętno śladów owej historii."

Niezwykły popularyzator nauki, sama trylogia nieco się już sfilcowała ale warto sięgnąć i tak, aby zobaczyć i porównać jak kiedyś pisało się tego typu pozycje.

#marekczytal #ksiazki #czytajzwykopem #gruparatowaniapoziomu
Marek_Tempe - Hoimar Gerhard Friedrich Ernst von Ditfurth (1921- 1989) – niemiecki le...

źródło: duchniespadlznieba

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
czytanie książek o mózgu z przed 20 lat jest jak jaranie się grafiką w grach z lat 90


@Atari_65XE: Pewne koncepcje są uniwersalne i niezależne od postępu technologicznego, który później nastąpił. Ten postęp może je potwierdzać na wielu poziomach, ale nie jest w stanie ich zanegować.
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: Coś mi się kojarzyło że czytałam książkę z identyczną okładką, ale poszperałam i okazało się że to cała seria książek z Biblioteki Myśli Współczesnej, a ja czytałam "Na początku było jednak światło" ks. Włodzimierza Sedlaka (a nie "Na początku był wodór" XD).
Zapisuję do przeczytania na potem (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: jakie on ma dowody na to stwierdzenie, które by chętnie sprzedawał jako "naukowe"? Nauka jest ściśle określona i nic, co nie dopełnia kryteriów metody naukowej nią nie jest. Czyli de facto, gościu sobie napisał jakieś coś tam, co tam mu się wydawało lub przyśniło, a co niczym się nie różni w swojej wiarygodności od kultu cargo - z tą różnicą, że kult cargo nigdy kłamliwie się nie podszywał pod
  • Odpowiedz