Wpis z mikrobloga

Murki z #elektryka pomóżcie.
Przenoszę sobie gniazdko. Gdniazdko w obwodzie jak na rysunku.
I dochodzą trzy przewody: Niebieski, Brązowy i Żółty.
(trzy odchądzące odłączyłem)
Gdy jest korek włączony to próbnik świeci na Brązowym.
Gdy włączyłem korek podpisany "gniazdka w kuchuni" - gniazdko przestało działać. A po rozłożeniu próbnik ie świeci na Brązowym kablu (ani na żadnym innym ofc).
Ale przypadkowo zetknąłem kable i wyskoczył korek główny.
I zaobserwowałem że gdy korek "gniazdka kuchni" jest wyłączony to zetknięcie Żółtego przewodu z Brązowym LUB Niebieskim powoduje iskrę oraz wyłączenie korka głównego.
Czy ja mam coś źle w instalacji?
Jeśli tak, to co to może być?
deryt - Murki z #elektryka pomóżcie.
Przenoszę sobie gniazdko. Gdniazdko w obwodzie j...

źródło: Rozwiazanie2

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • 0
@radio_dalmacija:
Przecież napisałem że są trzy przewody w tym żółty. Czyli uziemienie. Zwarcie z uziemieniem powoduje wyrzut korka głównego.
Rysunek był poglądowy.
  • Odpowiedz
  • 0
to ja bym zawołał elektryka


@radio_dalmacija:
Liczyłem że tu jest jakiś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podłączyłem to tak jak było. Od 20 lat. I działa jak działało. WIęc nie będę specjalnie wzywał elektryka.
Chcę wiedzieć dlaczego sie tak stało.
  • Odpowiedz
  • 0
@knrwa123:
(to nie moja srzynka, ale moja podobna)
ZIelone - od jedengo z obwodów jak u mnie od "gniazdka w kuchni". Gdy go dam na dół to nie działąją gniazdka w kuchni. W innych pokojach działają, oświetlenie też. Każdy nie licząc czerwonego jest osobno od gniazdek w osobnych pokojach + osobno oświetlenie + osobno kuchenka w kuchni.
Czerwony - główny - gdy dam go na fół wszystko w mieszkaniu nie działa.
deryt - @knrwa123: 
(to nie moja srzynka, ale moja podobna)
ZIelone - od jedengo z ob...

źródło: skrzynka_rozdzielcza_Fot_2-730x813

Pobierz
  • Odpowiedz
@deryt: no to zwierając N (niebieski) z PE (żółtym) nawet kiedy jest on wyłaczony to prawidłowo, że ta różnicówka działa ponieważ N masz wspólny dla całego obwodu pod daną różnicówką i zwierając go do PE powodujesz, że "prąd ucieka" i nie wraca do różnicówki. Zwarcie L (brązowy) do PE po wyłączeniu "korka" nie powinno podowoć iskrzenia oraz zadziałania różnicówki, to jest coś dziwnego
  • Odpowiedz
  • 0
różnicówka

@Smarek37 @kasjo
Dobra. Czyli nie rozumiem działania korków. Bo gdy wyłączam tylko jeden obwód to i tak możę mnie porazić prąd. Gdy złapię jedną ręką żółty kabel a drugą niebieski.
Czyli rozumiem że gdy robię coś w domu (np podłączam gniazdko) muszę wyłączyć prąd w całym domu (dać pierwszy z lewej = różnicówkę w dół).
Trochę #!$%@? że chcąc zmienić gniazdko muszę wyłączyć światło :/ To normalne?
  • Odpowiedz
  • 0
@deryt nie, wystarczy że wyłączysz bezpiecznik z tego obwodu, to że wyrzuca ci roznicowke przy zwarciu PE z dowolnym przewodem to normalne (bo jak dobrze widzę to masz różnicówka trójfazową) Ale spokojnie nic Cie nie "kopnie"
  • Odpowiedz