Wpis z mikrobloga

chce naprawić starszy tv manty, problemem są spuchnięte 3 kondensatory (tv sie wlacza i po sekundzie wylacza). kondensatory jakie mam do wymiany, to 1x 22uf250v i 2x 39uf160v. o ile z tym pierwszym nie ma problemu, to 39uf160v nie moge kompletnie nigdzie znaleźć - nawet na aliexpress. widzę za to, że dostępne są 33uf160v. pytanie - czy mogę dać kondensator z mniejszą pojemnością? nie wybuchnie nic? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #elektryka
  • 12
  • Odpowiedz
  • 0
@bialy100k: padł raczej z racji wieku - to był tv służący do spotkań w firmie, także chodził ciągiem przez 3-4 lata. mogłem go wziąć jako uszkodzony, żeby sobie naprawić, więc kombinuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) tak, moduł zasilania raczej to jest.

naprawiałem inny tv z tym samym problemem i w tym drugim, tak na szybko, zamiast tych dwóch, dałem 2x 39uf 400v - działać działa, ale wygląda
  • Odpowiedz
  • 1
@appmstt 50/55 (nie pamiętam) cali i niby 4k - cel taki, że dostałem go za darmo, naprawa
powinna zamknąć się w 10-15 zł, a sam telewizor chce podarować innemu członkowi rodziny, żeby mógł go użyć jako dodatkowy (akurat chciał kupić jakiś, więc się idealnie zgrywa)
  • Odpowiedz
39uf160v nie moge kompletnie nigdzie znaleźć


@lukasz3123: zmierz średnicę, rozstaw pinów i sprawdź czy 47µF (Low ESR) nie wejdzie w to miejsce. Tylko wymień obie sztuki na to samo.
  • Odpowiedz
  • 0
@zetisdead: średnica 13mm, każde mają po 10mm xD low ESR konieczność, czy to tylko powoduje, że kondensatory są mniejsze? bo nie jestem w stanie znaleźć low ESR, pokazuje same zwykłe, nawet na tme

chyba będę musiał przystać na te 20mm wysokości (oryginalne mogły mieć z 13-14) i dorobieniu może jakiejś zaślepki na drukarce 3d
  • Odpowiedz
@lukasz3123: Koniecznie muszą być LOWesr bo inne ci po prostu wywali (będą miały zbyt dużą impedancję dla impulsowego obciążenia przetwornicą) . Wielkością się nie przejmuj za bardzo - przecież to TV, to miejsca jest sporo, jak nie przegniesz to bedzie dobrze, jak na dłuższych nóżkach je zamontujesz gdzieś obok, poziomo czy coś.
Możesz (a wręcz powinieneś) dać na wyższe napięcie, pojemność też może być wyższa.
  • Odpowiedz