Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (981)

Rosja
Kanada nałożyła sankcje na firmy, które pomogły w dostarczaniu rakiet balistycznych z Korei Północnej do Rosji. Wykorzystano je następnie do bombardowań Ukrainy. Sześć podmiotów objętych dzisiaj sankcjami to rosyjskie przedsiębiorstwa żeglugowe, które są właścicielami, obsługują samoloty i statki towarowe wykorzystywane do realizacji dostaw broni z Korei Północnej do Rosji. Niedawno USA nałożyły sankcje na Rosjan, którzy organizowali dostawy broni z KRLD do Federacji Rosyjskiej.
Źródło

Ukraina
Prezydent Wołodymyr Zełenski oceniając swoje pięć lat sprawowania urzędu stwierdził, że ze względu na stan wojenny jego kadencja jeszcze się nie zakończyła. "Nie potrafię ocenić swoich dokonań. To po prostu niezbyt etyczne. Uważam, że opinia jest zawsze sprawiedliwa gdzieś z zewnątrz i nie będę z tą opinią polemizował i nie zamierzam. Sprawiedliwość jest zawsze gdzieś pośrodku". Zełenski dodał, że cieszy się z bycia prezydentem takiego narodu, który nie "odwrócił się plecami" i zaakceptował stojące przed nim wyzwania. "Jestem dumny z bycia prezydentem Ukrainy, takie jest moje podejście do tych pięciu lat" - powiedział.
Źródło

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że podczas inauguracyjnego Światowego Szczytu Pokojowego uwaga skupi się na trzech kwestiach: bezpieczeństwie nuklearnym i żywnościowym, powrocie uprowadzonych dzieci na Ukrainę oraz wymianie „wszystkich za wszystkich”. Zgodnie z tymi trzema punktami, jeśli wszystkie kraje je poprą, zostaną opracowane szczegółowe plany techniczne, a następnie różne kraje przekażą je Rosji w różnych miejscach i będą komunikować się z jej przedstawicielami” – powiedział Zełenski.
Źródło

Ukraińscy kierowcy ciężarówek blokują drogi - pod koniec kwietnia ukraińskie Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (AsMAP) zgłosiło przypadki, w których kierowcy ciężarówek zostali zwolnieni ze swoich kursów i przewiezieni do terytorialnych centrów mobilizacyjnych. Nie pozostało to niezauważone wśród kierowców ciężarówek. Zdarzały się już przypadki kierowców zajmujących się transportem międzynarodowym, którzy zostawiali swoje pojazdy po drugiej stronie granicy, aby uniknąć powrotu na Ukrainę.
Źródło

Białoruś
W ubiegłym roku spadł udział małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce. Jednocześnie wzrosła liczba podmiotów prawnych, a zmniejszyła się liczba przedsiębiorców indywidualnych. Tak wynika z danych Biełstatu. Wkład małych i średnich przedsiębiorstw (w tym przedsiębiorców indywidualnych) do PKB na koniec ubiegłego roku ukształtował się na poziomie 25,2%: małe firmy stanowiły 15,6%, średnie – 7,4%, przedsiębiorcy indywidualni – 2,2%. W ciągu roku liczba małych i średnich firm wzrosła ze 113,4 tys. do 116 tys. Natomiast liczba przedsiębiorców indywidualnych w ciągu roku spadła z 262,7 tys. do 252 tys. Przypomnijmy, że od 17 sierpnia 2021 r. w Mińsku nie są rejestrowani nowi przedsiębiorcy.
Źródło

Litwa
Minister obrony narodowej Laurynas Kasčiūnas powiedział, że Litwa rozważa zakup systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Iris-T z Niemiec. "Mogę dziś powiedzieć bardzo ważną rzecz, z mojego punktu widzenia, że bardzo mocno rozważamy zakup systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Iris-T z Niemiec. System, który sprawdził się, który działa, który jest skuteczny na Ukrainie, może wkrótce, za kilka lat, stać się częścią naszych sił zbrojnych" - powiedział Kasčiūnas. Podkreślił również, że decyzja o zakupie czołgów Leopard "jest realna".
Źródło

Łotwa
Po komunikacie Polski o aresztowaniu rosyjskich szpiegów w związku z planami dywersyjnymi premier Łotwy Evika Siliņa zwróciła uwagę i pochwaliła współpracę łotewskich służb specjalnych ze służbami Polski i innych krajów bałtyckich. „Od dłuższego czasu mieliśmy informacje, że Rosja planuje różne działania, które zdestabilizują sytuację na Łotwie.„Obecnie widzimy, że do takich działań na Łotwie wykorzystywane są osoby z kryminogenną przeszłością, bez określonej pracy, które ulegają pokusie szybkiego zarobienia pieniędzy, nie zdając sobie sprawy, jakie działania podejmą” – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych Rihards Kozlovskis.
Źródło

Estonia
Przedstawiciele partii politycznych w Riigikogu twierdzą jednogłośnie, że wniosek Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, a także przywódcy Hamasu Yahyi Sinwara, jest niewłaściwy i absurdalny także dlatego, że stawia demokratycznie wybraną głowę państwa na tym samym poziomie co przywódcę grupy terrorystycznej.
Źródło

Polecam:
Jakże łatwo zapominamy lekcje przeszłości. Trzeci maja 1921 roku, to była nie tylko data po raz trzeci w odrodzonej Ojczyźnie, obchodzonego Święta Konstytucji 3 maja. Tego dnia doszło do wybuchu III Powstania Śląskiego, zrywu - co Warszawa niestety często zapominała, a Śląsk przypomina - zwycięskiego. Przypomnijmy, że po trwającym 63 dni Powstaniu, linia rozgraniczenia między siłami powstańczymi a niemieckimi, sięgała aż do linii Korfantego, w tym miejscowości położonych w dzisiejszym województwie opolskim.

Komentarz tygodnia
Dziwna wojna

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz