Wpis z mikrobloga

Hej, mam jednego laptopa z problemem, dość fajny Lenovo S540 więc chciałbym jednak go naprawić aniżeli wymienić :)

Przy zainstalowanym windows 10 jego problemem był fakt że po 30-600s kompletnie się "zawieszał".
Reinstalowany na windows 11 po kilkunastu sekundach wyrzuca BDOS : thread stuck in device driver

Namierzyłem że winowajcą jest AMD HD 8600M series, oczywiście oni się umywają od czegokolwiek że to juz po gwarancji i radź se sam, pewnie karta uwalona.

Laptop pracuje prawie że bez zarzutu przy wyłączonej karcie tylko na integrze bądź trybie awaryjnym (nie ładuje sterowników), nie ma tragedii ale jako że to całkiem spoko maszyna można by jednak z niej coś więcej wyciągnąć niż przeglądanie neta gdyby dedyk też pracował. Ktos miał podobny problem jak go rozegrać ?

próbowałem już
- pełny reinstalacja win11 po raz kolejny,
- instalacja sterowników boosterem, ładnie dopasował wszystkie sterowniki ale dalej wyrzuca na grafice
- downgrade do znalezionych sterowników z 2015/2016/2018 - aktualne to 02.08.2022
- instalacja intel HD graphics przed jakimkolwiek instalowaniem AMD , było na jednej stronie że to ma znaczenie

co mogę jeszcze wykombinować ?

#komputery #pcmasterrace #amd #gpu
  • 13
  • Odpowiedz
@mathkaczy jeżeli walnięta jest karta, to nie poradzisz nic softem (poza jej wyłączeniem). Możesz korzystać wtedy z komputera na integrze. Jak chcesz korzystać z dedyka, to musisz oddać lapka na jakis serwis w celu chociażby ekspertyzy tego podzespołu.
  • Odpowiedz
  • 0
@universe115: w wymiane/naprawę dedyka nie będę się bawił

ale czy tryb awaryjny nie używa dedyka ? ogólnie wszystko działa poza zwykłym starem z uruchomionymi sterownikami,
awaryjny/karta wylaczona/ karta bez sterownikow dziala jako tako

patrząc w internecie jest sporo wątków ale brak jasnej przyczyny i rozwiązania , ludzie naprawiają to znajdując konkretne sterowniki.
  • Odpowiedz
  • 0
@Riolathe: dostałem go darmo ;) nie planuje wkładać ani złotówki albo go przywróce do pełni życia dla siebie albo z "częścią życia " popchnę komuś na olx do oglądania smiesznych kotkow na youtube
  • Odpowiedz
@mathkaczy tryb awaryjny ładuje jedynie podstawowe sterowniki, tych od dedyka (obstawiam), że nie. Możesz to sprawdzić odpowiednią komendą (nie pamiętam jej) z poziomu wiersza poleceń, które karty są obecnie rozpoznane w systemie. Zobacz też jak zachowuje się na jakimś linuksie, jak już pewien kolega w tym wątku wspominał. Mozesz użyć nawet jakiegoś live CD/USB na szybko, aby nie tracić czasu na instalację.
  • Odpowiedz
  • 1
@universe115 wychodzi ze chyba faktycznie trup ,( domyślnie była wyłączona. Udało się ją na siłę zasilac ale za nic nie idzie nic na dedyku uruchomić wyrzuca badparameters non stop
  • Odpowiedz