Wpis z mikrobloga

szukam przełącznika 3 lub 4 pozycyjnego do przełączania (wybierania) fazy.


Czyli na 400v, >20A
najlepiej na szynę Din, ale jak nie- to sobie obudowę 3d wydrukuję.

przełączników faz (typu gwiazda trójkąt do silników itp) to wiele, przełączników automatycznych też, ale ja chce po prostu wybrać 1 fazę z 3, ręcznie, ewentualnie móc ustawić 4tą pozycje "żadna faza". I żeby dało się przelaczac pod napięciem - więc przełącznik musi mieć "martwe strefy" pomiędzy pozycjami, by nie było ryzyka że w stanie przejściowym jedna faza się jeszcze nie rozłączy, a druga już załączy = zostaną zwarte że sobą dwie fazy...

Może ktoś coś zna widział wie?

#elektryka #budujzwykopem
  • 9
  • Odpowiedz
@hrumque jaki to ma cel, jeżeli zmienisz fazę to tak czy siak obciążenie będzie to samo tylko na innej fazie. Chcesz prądy ponad 20A przełączać na urządzeniu na szynie din?
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque jaki to ma cel, jeżeli zmienisz fazę to tak czy siak obciążenie będzie to samo tylko na innej fazie. Chcesz prądy ponad 20A przełączać na urządzeniu na szynie din?


@sberatel: chodzi o to, że nie wiem (jeszcze), jakie będzie realne rozłożenie obciążeń na 3 fazach w budynku (bo przeważnie wychodzi nieidealne, wiadomo). A nie chciałbym, by urządzenie prądożerne (ale 1F) poszło na fazie, która już i tak będzie mocno obciążona.
  • Odpowiedz
  • 0
ale to wystarczy inteligentnie rozłożyć obciążenia i po problemie.


@sberatel: po pierwsze - to nie ja będę je rozkłądał, po drugie - jeszcze nie wiem nawet jakie będą.
Wiem tylko tyle, że jest 3x25A główne zabezpieczenia.
  • Odpowiedz
@hrumque: potrzebujesz dwa przełączniki sieć-agregat i łączysz je w szereg. Do pierwszego odprowadzasz pierwsze dwie fazy. Wyjście z pierwszego podajesz na jedno z wejść drugiego, do drugiego wejścia podajesz 3 fazę. Wyjście z drugiego przełącznika podajesz na obciążenie. Masz teraz możliwość wyboru jednej z faz jak i całkowite odłączenie zasilania.
  • Odpowiedz
@hrumque: coś z serii T0 od Eatona? Możesz użyć 081565 i wtedy pozycja 1 to byłaby L1, pozycja 3 to L2 i pozycja 5 to L3. Albo można próbować użyć 034116, który ma ładne opisy 0, L1, L2 i L3, ale to dedykowany do amperomierzy. Pewnie da się to jakoś rozkminić pod podawanie napięcia i podejrzewam, że krzywki są zrobione na tyle daleko od siebie, że zwarć nie powodują, ale nie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@hrumque: znalazłeś coś? Bo ja wpadłem na 067337 T0-2-15921/E,


wygląda ze nadawałby się, że musi mieć zapewnione dead-zone między pozycjami.
  • Odpowiedz