Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika

Jeszcze nie widziałem przetwornicy, która by dawała takie stabilne i intensywne światło. Kondensatory powinny być ESR lub HF, z wyliczeń wynika, że dławik może mieć nawet 22 uH, ale ja znalazłem akurat 47 uH (toroid) i taki wlutowałem. Oryginalną diodę można zastąpić diodą SS24. Układ pracuje na scalaku MC34063A i zasila 3W diodę świecącą (zimny biały). Sprawdzałem organoleptycznie i zarówno scalak jak i rezystor nie zmieniają temperatury w czasie pracy, więc przetwornica musi być dość wydajna. Jest to klasyczne, impulsowe źródło prądowe bez regulacji napięcia. Dioda zasilana jest przez 4 baterie AA. Prąd zasilania diody to około 500 mA, także dioda nie świeci z pełną mocą. Latarka powinna świecić minimum 3 - 4 h bez wymiany baterii.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika

Jeszcze nie widziałem przetwornicy...

źródło: v1.1

Pobierz
  • 3
Na wejściu jest 100 nF MKT na 100 V J, a na wejściu 100 nF ceramiczny na 63 V J.
CT i CT2 to ceramiczne 220 pF na 1 kV J (H były by lepsze). Dioda 1N5819 ma spadek napięcia < 0.2 V.
Toroid jest chyba na 1 A, ale spokojnie powinien wytrzymać 2 - 3 A. Na wejściu jest jeszcze bezpiecznik o ile dobrze pamiętam to F 1.5 A na 250
Układ jest nieco większy od przetwornicy LM2596, ale tam nie ma możliwości sterowania prądem innego niż przez pin ON/OFF, trzeba by zrobić dodatkowy układ np. na NE555 , który sterowałby wypełnieniem i dodać rezystor, także układ byłby 2x większy niż obecnie i miał dwie niezależne częstotliwości przełączania, co generuje dodatkowe straty i jest bez sensu. Poza tym ten układ nie pasuje mi napięciowo, jest jeszcze przetwornica step-up, ale musiałaby pracować w trybie