Wpis z mikrobloga

#dziwneledy
dawno nic nie wrzucałem... A tu niespodzianka.
- 5mm, no normalnie.
- 4 nóżki, pewnie RGB? owszem...
- ale nie, to nie zwykle RGB, to jest cyfrowe szeregowe jak WS2811b, a dokładniej to ws2812d!
- i do tego jeszcze ani wypukłe, ani płaskie czoło diody, a w kształcie stożka. (zapewne w celu odbicia światła równomiernie dookoła, zamist świecenia do przodu)

#elektronika

US $5.62 | 50PCS WS2812D
https://a.aliexpress.com/_EzVLjSr
hrumque - #dziwneledy 
dawno nic nie wrzucałem... A tu niespodzianka.
- 5mm, no norma...

źródło: temp_file2126837108647595063

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@hrumque: ws2812d! w takiej obudowie???? Już zamawiam, a tobie takiego wielkiego lajka przesyłam!

Od jakiegoś czasu w swoich wynalazkach używam pojedynczych WS28xx jako lampek do kontroli statusu urządzenia, bo prościej mi na panelu dać jednego leda, obsługiwanego jednym portem procka i nim pokazać w sumie co tylko chcę, niż bawić się w pierdylion lampek sygnalizacyjnych. Do tej pory używałem tych SMD, ale wymagało to dorabiania światłowodu, co w amatorskim wydaniu jest
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P to w nagrodę masz jeszcze zwykle 5mm ale ws2812d
US $5.65 | 50PCS High-brightness WS2812B Plug-in Lamp Beads: F5RGB Built-in IC 5V Programmable Direct Insert 5MM Color Full-color LED
https://a.aliexpress.com/_Ew4ivyF

oraz mikro smd, 2020, a też cyfrowe. używam ich tam gdzie do diagnostyki na płytce kilka Led potrzeba plus jakieś na front panelu, by wszystkie byky cyfrowe na jednej magistrali
https://a.aliexpress.com/_Evvv8zt
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P aczkolwiek wykonanie światłowodowe ma ten plus, że ewentualnie jak demontujesz pcb a nie musisz ruszać front panelu, ani ew nacisk na front panel (np upadniecie urządzenia na głupi ryj i sobie te Ledy rozwali) nie spowoduje pchniecia w Leda i wpadniecie do środka, albo wypchniecia z pcb z drugiej strony ścieżek od niego....
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P i tak, robię tak samo jak ty (no może poza sprzętem gdzie jest tylko sygnalizacja "jest zasilanie") - jak tylko używam procka, to nawet jak w urzadzeniu jest jeden Led, to i tak dla niego użył bym 1 portu, ale wypadałoby jeszcze dać rezystor, albo tranzystor jak procek zasilany low power, itp. A z cyfrowym - nie ma problemu, kawałek kodu i to wszystko. nawet gdy procek 3.3v to Led z
  • Odpowiedz
@hrumque: za zwykłe 5mm dzięki, widziałem, ale w tych wcześniejszych własnie mi się podobało, że mają płaskie łby.

A co do używania programowalnych ledów do sygnalizacji to wszystko się zgadza, ale warto wspomnieć i o wadzie, jaką jest prądożerność. To bydle nawet w stanie wygaszonym ciągnie jakieś 2mA, podczas gdy normalny led zgaszony nie konsumuje wcale, zaś przy 2mA to on już całkiem jasno świeci.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P 2mA zgaszony? ee to coś nie tentego. Właśnie podłączyłem matrycę 64x16 = 1024 Ledy i wssystkie zgaszone biorą 45mA ogolnie, a nie 2A jakby wynikało z twoich obserwacji.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P może kwestia jest tego jak szybko i czy ciągle goni się magistrale danych. Jak ciągle tam leci coś, choć są to zera, to faktycznie może każdy Led pobierać coś.
  • Odpowiedz
@hrumque: a proszę Cię bardzo, świeci bardzo podobnie, jak zwykła wersja SMD, podobne natężenie. Na zdjęciu wygląda jakby SMD świeciła znacznie jaśniej, ale to złudzenie, ona chyba świeciła wprost w obiektyw, a ta THT trochę w bok.
Niewątpliwym plusem wersji THT jest większa, "głębsza" i do tego matowa soczewka (taką wersję kupiłem), więc o ile w gołym SMD z włączoną białą barwą widać wyraźnie składowe, tak tu jest całkiem przyjemnie wyglądający
Jarek_P - @hrumque: a proszę Cię bardzo, świeci bardzo podobnie, jak zwykła wersja SM...

źródło: 20240418_135625

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque: a tu masz fiolet na 30% czerwony z niebieskim. I też zdjęcie nie oddaje, oba są bardzo podobne, ale w realu widać wyraźną różnicę: THT świeci po prostu na fioletowo, a w SMD mam dwie osobne plamki: niebieską i czerwoną.
Jarek_P - @hrumque: a tu masz fiolet na 30% czerwony z niebieskim. I też zdjęcie nie ...

źródło: 20240418_135747

Pobierz
  • Odpowiedz
jakie jest minimum święcenia?


@bajcik: sprawdzam na szybko z esphome, tu podaję jasność w procentach. Zarówno ten THT jak i SMD przestają świecić przy jasności 10%, przy 11% już się zapalają.
  • Odpowiedz