Wpis z mikrobloga

Mam taką zagwozdkę. Latem ogrzewam cwu jednofazową grzałką 2kW włączaną programatorem w godzinach od 10:00 do 16:00 tak aby wykorzystać energię z bieżącej produkcji.

Przy okazji remontu kuchni chcę wymienić kuchenkę gazową na indukcyjną problem w tym, że zabezpieczenie główne budynku to tylko trójfazowe 16A a że licznik jest w budynku(tak robiono w latach 90) to za zwiększenie mocy Tauron chcę abym na swój koszt wyniósł licznik na zewnątrz budynku co wiąże się z niemałym kosztem.

Kuchenka indukcyjna na tych 16A jeszcze jakoś na styk zadziała problem jest jedynie z grzałką, która niesymetrycznie mocno obciąża jedną fazę.

Czy można by samą grzałkę(za termostatem) podłączyć przez trójfazowy mostek prostowniczy i stycznik trójazowy wyzwalany napięciem 230V z programatora jak dotychczas? Jakim prądem byłaby wówczas obciążona jedna faza? Jakie są straty mocy na takim mostku? Czy jest lepsze rozwiązanie poza inwestowaniem w modernizację instalacji?

#elektryka #elektronika #diy #majsterkowanie
#pytanie
 • 12
 • Odpowiedz
@cotozazycie: kuchenki to chyba tylko dwie fazy potrzebują to akurat trzecią byś miał na grzałkę, ewentualnie piekarnik też na niej i byś piekł w innych godzinach niż grzejesz wodę
 • Odpowiedz
 • 0
@darek-jg:

No można by tak zrobić. Tylko piekarnik to 2kW, grzałka też 2kW a maksymalna moc(przez dłuższy czas) na 16A to 3,5kW. Muszę wymienić grzałkę na 1kW i włączać na 2x dłużej.

Chociaż podobno można samą grzałkę za termostatem podłączyć przez diodę prostowniczą i będzie 1kW? Zadziała?
 • Odpowiedz
Muszę wymienić grzałkę na 1kW i włączać na 2x dłużej.


@cotozazycie: no nie bardzo bo słońce nie da prądu przez tyle godzin ale tak realnie ti ile rzy w roku pieczesz w godzinach 10-16? zresztą i samą grzałkę można wtedy odłączyć na czas pieczenia choć to nieco upierdliwe rozwiązanie
 • Odpowiedz
 • 1
@darek-jg: upierdliwe bo wyglądać to będzie tak, że odłączę a gdy będzie trzeba wziąć prysznic obudzę się z zimną wodą w kranie. Jak już to lepiej byłoby zastosować jakoś przekaźnik priorytetowy.

PV to 6kWp więc ten 1 kW jest już dosyć wcześnie, a nawet być może 1kW w większym stopniu wykorzysta bieżącą produkcję od 2kW w pochmurne dni.
 • Odpowiedz
Czy można by samą grzałkę(za termostatem) podłączyć przez trójfazowy mostek prostowniczy


@cotozazycie: Zwiększysz wtedy moc pobieraną przez grzałkę. Jak chcesz zmniejszyć moc grzałki to albo wymieniasz na mniejszą albo kombinujesz z obniżeniem napięcia (zasilacz 230 -> 110 albo autotransformator). Z prostownikiem jedno-połówkowym bym nie kombinował przy mocy 2kW. Wymiana chyba będzie najłatwiejsza.

A nie możesz po prostu zrobić kuchni i sprawdzić czy będzie wywalało bezpieczniki? Przy takim podejściu to musiałbyś ze
 • Odpowiedz
@cotozazycie: Zakładając, że grzałka chodzi z Twojej i tylko Twojej produkcji to co Ciebie wtedy obchodzi zabezpieczenia przedlicznikowe? A nawet jeżeli by tak nie było i czasem szło by to bezpośrednio z sieci to zawsze można zastosować przekaźnik priorytetowy, który w momencie uruchomienia piekarnika odłączy grzałkę w obiegu CWU, a wręcz grzałka w celu będzie pracować tylko wtedy gdy grzałka piekarnika nie będzie pobierać energii.
 • Odpowiedz
 • 1
@Pan_Slon:

To wiem ale chodzi o grzałkę 2kw. Ktora dziala ciagle przez 6h w viagu dnia. Najlepszym i najprostszym wyjściem będzie jednak zastosowanie przekaznika priorytetowego.

Podłączenie kuchenki na 2 fazy, na trzeciej piekarnik i grzalka. Ustawic, że w momencie włączenia piekarnika wylacza się grzalka.
 • Odpowiedz
 • 0
@19ludwik91:

Wystarczyłaby taka 3x 400W. Choć nie widzę 3 fazowych o tak malej mocy. Choć w sumie najlepszym rozwiązaniem będzie ten przekaznik priorytetowy.

1kw na fazę z grzałki to też w sumie za dużo bo kuchenka 6kw obciąży jedna fazę 3 kilowatami plus grzalka da 4kw j już moc będzie przekroczona.

Tak czy inaczej bez modernizacji instalacji będzie problem jeszcze z pralka, czajnikiem.
 • Odpowiedz
piekarnik to 2kW, grzałka też 2kW


@cotozazycie: szanse na to, że z włączoną grzałką piernik będzie działał na pełną moc na tyle długo, że wyzwoli B16 są raczej małe. Nic bym nie zmieniał, tylko dopiero jak wybije zabezpieczenie dołożył przekaźnik priorytetowy.
 • Odpowiedz
 • 0
@ShortyLookMean:

Tylko ze cały dom jest na jednym B16, drugi B16 jest na garaz ale tam nie ma praktycznie odbiorów. Więc kuchenka byłaby na tej fazie z garażem i drugiej wolnej. Na trzeciej piekarnik, grzalka i cała reszta. Troszkę dużo jak na C16. Kuchenka ma swój 3x B16 bo podłączam ją od nieużywanego gniazda 3fazowego w kotłowni które miało swoje osobne zabezpieczenie.

Tyle że w czasie produkcji PV odciąża to przedlicznikowe
 • Odpowiedz