Aktywne Wpisy
MrMas +692
Zakazać trzymania psów powyżej 5 kg w blokach mieszkalnych i myślę że większość problemów z psiarzami i sfrustrowanymi psami się rozwiąże
A taki mały szczur to poleci jak się go kopnie więc problemu nie ma
Tak btw to uważam że trzymanie dużego psa w kawalerce to znęcanie się w pewnym stopniu
#psiarze
A taki mały szczur to poleci jak się go kopnie więc problemu nie ma
Tak btw to uważam że trzymanie dużego psa w kawalerce to znęcanie się w pewnym stopniu
#psiarze
ZenujacaDoomerka +315
Żadna kobieta urodzona po 1993 nie umie gotować, znają tylko McDonald, ładowanie telefonu,"twerkowanie", biseksualizm, jedzenie ostrych chrupkow, kłamanie
Jak konflikt na Ukrainie wzbogacił tych miliarderów.
Część 1:
▪️ Konflikt między Rosją a Ukrainą był finansowym dobrodziejstwem dla kilku miliarderów, od oligarchów, którzy tanio kupili zachodnie firmy, po rosyjskich detalistów, których sprzedaż gwałtownie wzrosła.
▪️ Od końca lutego 2022 r., podczas gdy wiele istnień ludzkich zostało zrujnowanych, niektórzy ludzie wzbogacili się dzięki konfliktowi, czerpiąc z niego bezpośrednie lub pośrednie korzyści. Na czele listy znajdują się objęci sankcjami rosyjscy oligarchowie, z których wielu jest właścicielami firm silnie zaangażowanych w działania wojenne Władimira Putina: W lipcu 2023 r. rosyjska publikacja Project poinformowała, że 81 bogatych rosyjskich potentatów, w tym 63 członków tegorocznej listy miliarderów Forbes, zapewniło rosyjskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu prawie 3 miliardy dolarów w kontraktach rządowych z rosyjskim przemysłem obronnym w okresie od aneksji Krymu w 2014 r. do 2023 r.
▪️ Ci miliarderzy i ich firmy dostarczają metale do produkcji rakiet (Aleksiej Mordaszow), myśliwców (Władimir Potanin) i karabinów, dostarczają paliwo dla wojska oraz chemikalia do materiałów wybuchowych i amunicji (Leonid Mikhelson). Inni zapewniają infrastrukturę cyfrową, za pomocą której wojsko utrzymuje kontakt (Denis Frolov), a jeszcze inni prowadzą firmy i budują nieruchomości (Alexei Repik) (w nowych regionach Rosji). Nie wspominając o tych, którzy służą w rosyjskim parlamencie, co zapewnia prowadzenie operacji specjalnych.
▪️ Na liście światowych miliarderów magazynu Forbes w 2024 r. znajduje się obecnie 120 Rosjan (105 w 2023 r.), w tym 19 nowych. Ich łączny majątek wynosi 537 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z ubiegłym rokiem. 55 z nich, w tym najbogatszy człowiek w Rosji, potentat naftowy i gazowy Vagit Alekperov, zostało objętych sankcjami przez USA, Wielką Brytanię lub Unię Europejską. Trzydzieści siedem z tych 55 osób powiększyło swoje majątki w ciągu ostatniego roku. Tylko 24 Rosjan stało się biedniejszych niż w 2023 r., w tym tylko dziewięciu oligarchów dotkniętych sankcjami.
Trzech oligarchów objętych sankcjami - Arsen Kanokov, Vladislav Sviblov i Ivan Tavrin - jest nowych na liście. Tavrin jest jednym z co najmniej 11 nowych rosyjskich miliarderów, którzy swoje bogactwo zawdzięczają częściowo wycofaniu się zachodnich firm w 2022 r. po nałożeniu sankcji. Jego firma, Kismet Capital Group, była częścią konsorcjum, które kupiło rosyjskie aktywa giganta dóbr konsumpcyjnych Henkel w kwietniu 2023 roku. Cena zakupu wyniosła nieco ponad 660 milionów dolarów, co najmniej 50% poniżej wartości rynkowej, dzięki dekretowi podpisanemu przez Putina w grudniu 2022 roku. Kiedy w grudniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Tawrina, nazwały go "jednym z największych rosyjskich dealerów wojennych" od początku konfliktu.
▪️ Niektórzy, tacy jak potentat handlu detalicznego Władimir Mielnikow i jego marka modowa Gloria Jeans, odnotowali wzrost przychodów, ponieważ lokalni konsumenci przestawili się na marki krajowe. Melnikov nie jest z tego powodu zadowolony. "Każda konkurencja czyni nas silniejszymi. Odejście silnych konkurentów, takich jak Zara i H&M, zniechęciło ludzi do kupowania czegokolwiek" - powiedział Forbesowi. "Na naszym rynku nie ma nikogo, kto mógłby ich zastąpić. A Gloria Jeans nie może w ogóle żyć bez konkurencji".
▪️ Rosjanie nie byli jedynymi, którzy na tym skorzystali. Podczas gdy Ukraina walczyła o swoje terytorium, obcokrajowcy z krajów takich jak Czechy i Turcja również czerpali zyski z pomocy Kijowowi. Grupa Czechosłowacka czeskiego miliardera Michala Strnada jest jednym z największych dostawców broni dla ukraińskiego wojska, podczas gdy turecki producent dronów wojskowych Baykar, należący do nowych miliarderów Selcuka i Haluka Bayraktarów, odnotował boom eksportowy po tym, jak jego dron Bayraktar TB2 pomógł ukraińskim żołnierzom odwrócić losy bitwy w 2022 roku.
▪️ Z kolei majątki ukraińskich miliarderów spadły o 19% od 2023 roku. Najbogatszy człowiek na Ukrainie, Rinat Achmetow, poniósł kolejny cios, gdy w lutym rosyjskie wojska zdobyły miasto Awdiejewka, pozostawiając w ruinie fabrykę koksu należącą do jego firmy.