Wpis z mikrobloga

Bitwig Studio już dostępne!! Tutaj do ściągnięcia demo (150MB).

Testuję i jak na razie mogę powiedzieć tyle, że jest spoko, z zastrzeżeniem że raczej nie dla laików. Osobiście wolę DAWy z trochę innym interfejsem, ale osobom przyzwyczajonym do Abletona taki na pewno się spodoba.

Optymalizacja jest na prawdę bardzo dobra, z tego co ludzie pisali w internecie raczej nie powinien szybko zapchać systemu, ogólnie zaraz po odpaleniu czuć że soft jest lekki i działa przyjemnie. Na pewno ma lepszą optymalizację niż Studio One którego na co dzień używam.

Podstawowe, wbudowane syntezatory brzmią poprawnie. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ale nie ma lipy w porównaniu do konkurencji. Wtyczki też spoko, chociaż na przykład wbudowany przester brzmi paskudnie.

VST które mam na dysku wczytał, jednak nie do końca ogarniam okno odpowiadające za przeglądanie ich, chyba nie umiem tego podzielić na instrumenty i efekty, przyzwyczajony jestem do S1 który robi mi to sam. Któregoś dnia będę musiał przysiąść dłużej przy nim i przede wszystkim wspomóc się jakimś manualem albo tutorialami z YT.

Póki co nie mam zamiaru zmieniać Studio One na Bitwiga, ale jest na pewno bardzo ciekawą opcją, szczególnie dla użytkowników systemów #linux bo nie wiem czy obecnie na pingwina jest jakikolwiek komercyjny, pełnoprawny DAW z normalnym wsparciem i stałymi aktualizacjami. Oprócz tego dostępny jest na Windowsa i MACA.

#daw #tworzeniemuzyki #produkcjamuzyki #homestudio #vst
G.....y - Bitwig Studio już dostępne!! Tutaj do ściągnięcia demo (150MB). 

Testuję i...
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gummy: no rzeczywiście. Z DAWami na #linux jest spory problem epickich rozmiarów. Jest co prawda takie LMMS, ale prawdę mówiąc, dopiero teraz uzyskał stopień użyteczności, przy której staje się jako taką alternatywą dla FL Studio.
  • Odpowiedz
@Gummy: z tego co zauważyłem to brakuje kilku podstawowych funkcji jak np dostęp do ustawień interfejsu audio, nie mogę przez to zmienić próbkowania bo wywala błąd ani buffer size, w ogóle takiej opcji nie widzę. nie pokazuje również latencji. w kompresorze nie ma opcji sidechain albo jeszcze jej nie znalazłem. co do przeglądania wtyczek to jak w abletonie nie ma podziału, masz tylko ikonkę albo klawisze (instrument) albo jakiś duperel
  • Odpowiedz
@Persil: O właśnie, też szukałem sidechain ale nie mogłem się dogrzebać.Nie wiem gdzie są wysyłki danego kanału, ślepy chyba jestem. Tak samo nie wiem jak zrobić BUS i na niego wysłać kilka ścieżek. U mnie działa zmiana ustawień interfejsu, Preferences > audio. Mogę tam zmienić i próbkowanie i bufor. Tylko teraz po restarcie nie mogę grać vsti z klawiszy. Wbudowane synthy grają, ale zewnętrzny ni kuta, chociaż widzę że dostaje
  • Odpowiedz
@Gummy: i tu właśnie Bitwig dostrzegło swoją szansę dla siebie. Na Windows i Mac jest pełno oprogramowania muzycznego, a na Linuksy jakieś trzy DAWy które można tak nazwać (razem z BitWig), dwa edytory Wysywig nutowe. Właściwie to jeden i jakieś 30 wtyczek. Natywnych.
  • Odpowiedz
@Gummy: jak zmieniam próbkowanie z poziomu dawa to mi interfejs wysiada :( muszę to zrobić przez sterowniki producenta. dobrze ze mam chociaż zewnętrzną apkę do zmiany bufora to chociaż tak trochę latencję mogę zmniejszyć. mi zewnętrzne vsti śmigają bez problemu z klawą midi
  • Odpowiedz