Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (946)

Rosja
Niektóre banki w Szwajcarii zaczęły zamykać konta obywateli kraju, którzy jednocześnie posiadają rosyjski paszport. Ponadto kilku obywatelom Izraela, którzy zachowali rosyjskie paszporty, odmówiono możliwości otwarcia konta w Szwajcarii. W publikacji napisano, że banki zaczęły przeprowadzać dokładniejsze kontrole ze względu na ryzyko sankcji. Pod koniec lutego donoszono, że Szwajcaria wzmaga wysiłki na rzecz zwalczania firm i osób, które wykorzystują neutralny kraj do obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję. Później okazało się, że Szwajcaria zdecydowała się przystąpić do 13. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji .
Źródło

Ukraina
W stolicy Polski odbyło się pierwsze spotkanie państw członkowskich koalicji pojazdów opancerzonych na rzecz Ukrainy. „Podczas pierwszego spotkania przedstawiciele uczestniczących krajów wypracowali jednolite stanowisko w sprawie wzmocnienia parku technicznego Ukraińskich Sił Zbrojnych o niektóre typy pojazdów opancerzonych oraz organizacji systemu ich napraw”. Należy zauważyć, że w ramach koalicji pojazdów opancerzonych utworzono cztery grupy zadaniowe. Każdej grupie przydzielono określone zadania: dostawa broni i amunicji dla zachodnich pojazdów opancerzonych; ich konserwacja i naprawa; szkolenie załóg i personelu technicznego; wypracowanie skutecznej taktyki wykorzystania pojazdów opancerzonych na polu walki.
Źródło

Lider frakcji parlamentarnej PSL Krzysztof Paszyk powiedział, że oficjalna Warszawa i Kijów są bliskie porozumienia w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy. „Myślę, że dzisiaj lub jutro będzie możliwe sprawienie, aby to, co czasami nazywa się tranzytem, ​​faktycznie stało się tranzytem… Jestem optymistą co do wyników”. Paszzyk dodał, że umowa między Polską a Ukrainą powinna zawierać jasno określone kwoty jakościowe i ilościowe na produkty, które mogą pozostać na terytorium Polski. „To cel, który można osiągnąć” – uważa polityk.
Źródło

Ukraina pilnie potrzebuje dodatkowych systemów obrony powietrznej, w szczególności Patriot, w obliczu rosnącej intensywności rosyjskich ataków powietrznych z użyciem rakiet balistycznych. Poinformował o tym Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Kuleba zauważył, że Rosja nasiliła terror powietrzny przeciwko Ukrainie i w ciągu zaledwie tygodnia od 18 do 24 marca nad terytorium naszego kraju wystrzeliła 190 rakiet różnego typu, 140 dronów Shahed i 700 bomb kierowanych.
Źródło

Białoruś
Na Białorusi trwają testy gotowości bojowej. Bierze w nim udział 116. Baza Lotnictwa Szturmowego Gwardii z Lidy. Według Ministerstwa Obrony wojskowi bazy ćwiczyli rozproszenie lotnictwa na lotniska zapasowe. Takie działania są przeprowadzane w celu uniknięcia ataków wroga na samoloty. Nie podano, na jakie lotniska przerzucono samoloty.
Źródło

Litwa
Litwa może zbudować mały reaktor jądrowy (SMR) już w 2040 r., powiedział minister energetyki Dainius Kreivys podczas prezentacji Narodowej Strategii Niezależności Energetycznej 2050. Według Kreivysa, decyzja w sprawie małej elektrowni jądrowej powinna zostać podjęta do 2028 roku, a pierwszy działający mały reaktor jądrowy o mocy 0,5 gigawata może być gotowy około 2038-2040 roku.
Źródło

Łotwa
W środę polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył roboczą wizytę na Łotwie, gdzie podkreślił potrzebę dalszego wspierania Ukrainy, mówiąc, że gdyby wszyscy sojusznicy zrobili dla Ukrainy tyle, co Łotwa i Polska, Ukraina byłaby dziś w lepszej sytuacji. Sikorski spotkał się zarówno z ministrem spraw zagranicznych Krišjānisem Karinisem, jak i prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem. Głównymi tematami spotkania były bezpieczeństwo regionu, w tym NATO i wschodnia granica UE, a także wsparcie dla Ukrainy. Sikorski odwiedził zarówno łotewskie Muzeum Okupacji, jak i bazę wojskową Adazi. Po spotkaniu z Karinsem odbyła się wspólna konferencja prasowa, na której obaj ministrowie wskazali na dobre i silne relacje między Łotwą a Polską, zarówno dwustronne, jak i międzynarodowe. Polskie wojska są również częścią kontyngentu NATO na Łotwie, a Polska przyczynia się również do bezpieczeństwa łotewskiej przestrzeni powietrznej.
Źródło

Estonia
Jeśli w 2021 r. produkt krajowy brutto (PKB) Estonii na mieszkańca przewyższy wynik Hiszpanii i Portugalii, to do 2023 r. PKB Estonii na mieszkańca tylko nieznacznie przewyższy wynik Polski i Rumunii. W ubiegłym roku PKB na mieszkańca Estonii, mierzony parytetem siły nabywczej, wyniósł 81 procent średniej UE i spadł w ciągu roku o cztery punkty procentowe. Wartość ta była najwyższa jak dotąd w 2021 r., kiedy PKB Estonii na mieszkańca osiągnął 86 proc. średniej UE. W zeszłym roku PKB na mieszkańca w Estonii był tylko nieznacznie wyższy niż w Polsce i Rumunii, gdzie stanowił odpowiednio 80 i 78 proc. średniej UE.
Źródło

Polecam:

W tygodniu, w którym Rosja przeprowadziła jedne z najszerszych ataków dronów i rakiet na cywilną infrastrukturę elektroenergetyczną Ukrainy od początku wojny, ukraińscy parlamentarzyści przyjęli ustawę, która może pomóc określić przyszłość kraju jako jednego z największych dostawców zielonej energii do Europy. W historycznym głosowaniu ukraiński parlament zniósł ograniczenia w eksporcie biometanu, torując drogę do znacznej ekspansji produkcji zielonego gazu na Ukrainie.

Komentarz Aury Sabadus
Ukraina toruje drogę przyszłości zielonej energii w obliczu eskalacji ataków Rosji

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 1