Wpis z mikrobloga

#ogrodnictwo jakim nawozem nawozicie trawę na wiosnę? Ja po długim researchu znalazłem że yara mila power npk jest najlepsza, ale chętnie poznam inne opinie?
Przy okazji - ogródek warzywny - póki co dałem kompost w granulkach i przekopałem. W przyszłym tygodniu obornik i znów przekopanie. Czy dawać jeszcze jakieś nawozy? Wg mnie to starczy ale znów chętnie poznam opinie.
  • 12
  • Odpowiedz
@NoMoRe: ekspertem nie jestem, ale się wypowiem w sprawie ogródka warzywnego: po co w sumie kopać dwa razy i aż tak kombinować?
Ja daję co mam, czasem kompost, czasem jakiś nawóz pod pomidorki, czasem obornik. Nie wszystko co roku i na pewno nie kopię wielokrotnie, tylko przed sadzeniem/sianiem. Warzywa się mają dobrze, co roku mam ich za dużo. ( ͟ʖ)
Bezpośrednio po oborniku też nie
  • Odpowiedz
@NoMoRe: Rozumiem.
Jeszcze z takich naturalnych opcji odżywienia możesz posiać trochę bobowatych koło reszty roślin. Będziesz miał bób/fasolkę/ groszek i przy okazji te rośliny wiążą azot z powietrza i oddają go do ziemi, skąd może zostać pobrany przez inne rośliny, które go potrzebują.
Albo dać jakąś mieszankę poplonową, tak żeby mróz ja ściął zanim zawiąże nasiona. Podobna zasada działania plus masz ściółkę na zimę.
  • Odpowiedz
@NoMoRe:
"Ca jest ważne obok N i P"
Tłumaczę: Wapń jest ważny obok azotu i fosforu.
Poczytaj sobie o nawożeniu NPK (K to potas) dla roślin.
Wapń w sumie też wpływa nie tylko na trawę, ale też warzywa i dowiesz się o tym często dopiero kiedy jest za późno (z braku wapnia np. pomidory mają takie wysuszone placki od spodu).
Ze wszystkim da się przesadzić i tak jak my możemy mieć
  • Odpowiedz
  • 0
@LaKarolina: generalnie ta yara mila power npk jest jedynie na trawnik. Nie mam zamiaru tym dotykać ogródka warzywnego, tam chciałbym się ograniczyć do naturalnych nawozów jak kompost i obornik.
  • Odpowiedz
@NoMoRe: no właśnie chyba chodzi o to, żeby dać temu trawnikowi też wapń, o ile go brakuje w glebie.
Jeśli chcesz jak najbardziej naturalnie prowadzić warzywnik to poszukaj poradników o permakulturze. Jest tego sporo.
  • Odpowiedz
  • 1
@LaKarolina: wapń zawsze nawożę na jesień. Muszę poczytać czy to wystarczy.
Generalnie jest to drugie lato w nowym domu, w pierwszym roku warzywnik był na bardzo szalonych zasadach, to lato wydaje się, że będzie trochę spokojniejesze, ale wydaje mi się, że dopiero za rok będę mógł się zabrać za ten warzywnik tak na serio. Wtedy pewnie będę się wgłębiał we wszystkie tajniki.
  • Odpowiedz