Wpis z mikrobloga

Czy przewodem miedzianym 5x4mm2 można podłączyć 2 kuchenki indukcyjne z piekarnikiem?

Mam starą instalację z lat 90 wszystko na miedzi bez różnicówek. Obecnie wygląda to tak, że ze słupa jest przyłącz napowietrzny do budynku, zabezpieczenia przedlicznikowe 16A(wyłączniki instalacyjne) w szafeczce przed drzwiami wejściowymi. W przedsionku jest licznik, wkręcane wyłączniki 16A jednofazowe i 3 bezpieczniki topikowe 16A od których idzie kabel 4x4mm2 do gniazda 3-faz zewnątrz budynku(nieużywane) od którego później został wyprowadzony kabel 5x4mm2 do kotłowni do gniazda 3-faz(nie używane)

Teraz planuję remont kuchni na parterze i piętrze gdzie mają być kuchenki indukcyjne z piekarnikiem elektrycznym. Myślałem aby od tego gniazda 3-faz w kotłowni(zrobić puszkę przed gniazdem) wyprowadzić 2 kable 5x2,5 do kuchni na parter i piętro kanałem wentylacyjnym do kuchenek. Zwiększyć moc przyłączeniową tak aby przedlicznikowe było 25A, zrobić współczesną rozdzielnicę gdzie ten kabel 4x4mm2 miałby zabezpieczenie 25A? To zrobiłby elektryk.

Można tak zrobić?

#elektryka #elektrotechnika #dom #remontujzwykopem #remont
#pytanie
drzewostan - Czy przewodem miedzianym 5x4mm2 można podłączyć 2 kuchenki indukcyjne z ...

źródło: Bez tytułu

Pobierz
  • 13
@milosh345: 25A to 16kW, kuchenki mają zwykle 7kW więc jeszcze zostanie dla piekarnika ale to na styk. No ale przecież praktycznie się nie zdarza, że 2 kuchenki i 2 piekarniki będą działać na full równocześnie.
Przewód 2,5 mm powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 16A. Co co masz na schemacie, grozi spaleniem instalacji w przypadku zwarcia bądź przeciążenia instalacji. Daj w tej puszce rozdzielającej dwa bezpieczniki, po jednym na każdą linie 3F B16
Lepiej trzymaj sie zasady utrzymania przekroju na calym obwodzie. W tej puszce z przejsciem 4mm2 na 2.5mm2 juz powinienes zrobic podtynkowa/natynkowa rozdzielnice i wlozyc tam 2x3f B16 bo nastepuje zmiana przekroju i na kazdej z linii z osobna masz max 16A. Moze szloby upchnac 1x3f b16, bo b16 wywala przy pradzie znamionowym ~x5. Ogolnie duza szlifierka katowa potrafi wywalic b16 pradem udarowym, ale tutaj tego zjawiska nie ma. W przypadku konkretnego zwarcia
@drzewostan: im mniej puszek i łączeń kabli tym mniej problemów. Nie kombinuj i poprowadź dwa nowe kabe bezpośrednio od rozdzielnicy do kuchni. Przynajmniej do jednej daj nowy, żeby nie było rozgałęzienia.
Jak zamontujesz wyłączniki roznicowopradowe w starej instalacji to takie obwody do gniazd na zewnątrz regularnie będą ją wybijać z powodu wilgoci.
@ZikMiak: @Nethiu @elboyler

W sumie to raczej albo ciągnąć od tej puszki w piwnicy 2x 5x4 do każdej kuchenki albo już dwa całkiem nowe obwody 5x2,5 do kuchenek bezpośrednio z rozdzielnicy. Jednego nowego nie ma sensu bo trasa(wiercenie, korytka) jest w większości wspólna.
5x2,5 raczej na kuchenkę wystarczy. Patrzyłem na jakąś instrukcję i wskazują na zabezpieczenie min 16A, przewód dla 2faz 2,5mm2, dla 3faz 1,5mm2.

Tak czy inaczej ten kabel 5x4
@ZikMiak: @Nethiu @elboyler

BTW. A elektryk w takim domu gdzie jest 2x2,5 do gniazdek i 2x1,5 do oświetlenia czyli wszędzie miedź w peszlu jako dwa oddzielne druty bez przewodu PEN może zrobić rozdzielnicę bez różnicówek? Jakieś kucie poza kuchniami, przedsionkiem i wymiana przewodów całkowicie odpada.
@drzewostan: Jak masz w peszlu to moze da sie wypchnac/przepchnac :) Rozdzielnice z rcd robisz tylko jak masz L, N i PE. W ogole jezeli masz miejsca gdzie sa przewody 3x to zaden problem czesc obwodow uzbroic w rcd, a reszte dwuzylowych linii zostawic na PEN. Mam nadzieje, ze mowimy o pospolitym tn-c i ze masz tam normalne doprowadzenie l1,l2,l3,PEN czyli N jest zmostkowane gdzies dalej z uziomem slupa/szpilka, bo wyjda